0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

Fodboldens nye stjerner er matematikere, ingeniører og astrofysikere

Danmarks hemmelige fodboldstjerner hedder Henrik og Mounir. Med big data, computere og kunstig intelligens er de del af en bevægelse, der fører fodbolden mod en ny æra.

FOR ABONNENTER

»Vi kender nok alle Christian Eriksen, men er der nogen, der kender jer?«.

Det er måske et lidt brutalt åbningsspørgsmål, vi smækker på bordet denne fredag klokken 9, da vi tropper op i DBU’s hovedkvarter i Brøndby. For sagen er, at vi sidder over for to andre danske fodboldstjerner, som nok kunne fortjene lidt mere respekt. Der er bare ikke så mange, der kender dem og deres navne: Mounir Akhiat og Henrik Toft.

Ikke så underligt. De to er en art hemmelige våben, der snart vil slynge om sig med enorme mængder af big data,filosofiske betragtninger og statistiske begreber som XG og VAP. Og som i al deres stilfærdige fremtoning er en del af en accelererende sportsrevolution, der gør matematikere, ingeniører og astrofysikere til nogle af vor tids nye eftertragtede fodboldhelte.

Mounir Akhiat citerer en af det 19. århundredes største videnskabsfolk, lord Kelvin, da han skal forklare tanken: »Det, der ikke kan måles, kan ikke forbedres«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce