Den lange brune hestehale og den adrætte, toptrænede krop er ikke svær at genkende, da jeg træder ind i cafeen ved siden af Ceres Park i Aarhus. For selv om 44-årige Katrine Pedersen spillede sin sidste landskamp i 2014, ligner hun stadig en, der kan tørre de fleste modstandere på midtbanen.
»Jeg henter lige noget kaffe til dig«, udbryder hun, med det samme hun ser mig.
Den ellers korte vej til kaffemaskinen ender med at blive lang, for Katrine Pedersen får vekslet et par ord og grin med alle dem, hun møder på vejen. Hun er cheftræner for AGF’s kvindefodboldhold, og det er tydeligt, at hun har en høj stjerne i klubben.
Det er ikke så mærkeligt. Med 210 kampe for det danske A-landshold har Katrine Pedersen rekorden for flest kampe. Men landsholdslegenden er også en del af en anden eksklusiv klub.
