Det er 42 år siden, og han var udvekslingsstudent i England. Den første af 11 kampe, han spillede for Southwick FC fra udkanten af Brighton & Hove på den engelske sydkyst, sluttede 3-3. Han gjorde – så vidt flere tidligere holdkammerater erindrer – ikke nogen særlig god figur foran de 154 fremmødte tilskuere til kampen langt nede i den engelske fodboldpyramide mod Steyning Town.
Men de kan huske ham – og han huskede dem, da klubben, han repræsenterede i sæsonen 1979/1980, gik rabundus under den første del af pandemien. De 1.000 pund i støtte lunede godt i kassen, og Southwick FC kunne genopstå.
Genopstandelse er i høj grad også et begreb, den nu 63-årige Ralf Rangnick skal arbejde med de kommende seks måneder som manager i den engelske storklub Manchester United.
Den tyske taktiker, der i hjemlandet bare går under navnet Der Fussballprofessor, blev tidligere i denne uge udpeget som chef, efter at United-klubikonet Ole Gunnar Solskjærs værktøjskasse var blevet vurderet tom. Ralf Rangnicks toolbox er vurderet så fuld, at han forbliver tilknyttet som rådgiver i United, når trænertjansen slutter til maj.
