0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Finn Frandsen
Foto: Finn Frandsen

FI-RE NÅ-ÅL, FIRE NÅ-ÅL!

Jublen runger i gaderne efter den danske storsejr. Vi fulgte i hælene rundt i København på det ekko af 1992 og den rus, som alle længtes efter, nogle nærmest havde planlagt, og endnu flere smed omkring sig med både før, under og efter triumfen i Amsterdam.

FOR ABONNENTER


Er de i gang? Er de i gang? HEY! ER kampen BEGYNDT????

Pludselig er der kun ét spørgsmål af betydning i verden. Og det stiller vi alle så ellers hinanden, mens vi snurrer rundt i vores egne, forvirrede volter. Storskærmen kan vi glemme alt om her på Ofelia Plads bag Skuespilhuset ved Københavns Havn. Den er kun for dem med særlige billetter. Vi andre må nøjes med en af de langt mindre en af slagsen opstillet ved forskellige boder rundt om på pladsen, hvor udsynet for længst er dækket af stående i lange, tætte rækker.

De er i gang, kan jeg se, da jeg - stående på foden af en reklamestander - langt forude henover et oprørt hav af rødhvide trøjer, hatte og vikingehuer, øjner den øverste halvdel af en fodboldkamp, hvor Wales er kommet bedst fra start. Spillerne kan jeg se. Bolden må jeg tænke mig til. Men nu er vi i det mindste i gang.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce