0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Dongju Zhang's group, Lanzhou University
Foto: Dongju Zhang's group, Lanzhou University

Indgangen til bjerghulen Baishiya Karst Cave, hvor den mystiske menneskeart denisova boede. De har levet af mange forskellige dyr på det tibetanske plateau, viser ny forskning, og blåfår var deres yndlingsmåltid.

Stor opdagelse i bjerghule: Mystisk menneskeart levede af blåfår og uldhåret næsehorn

Fra 2.500 ældgamle dyreknogler har et internationalt forskerhold med dansk deltagelse afsløret, hvad den uddøde menneskeart denisova satte til livs på den tibetanske højslette for 40.000 år siden.

FOR ABONNENTER

Det er en vild tanke, at der for lidt mere end 40.000 år siden levede tre menneskearter på vores klode. Det var homo sapiens, neandertalere og denisovaer.

Tre menneskearter, der kom så tæt på hinanden, at der kom børn ud af stævnemødet, hvilket betyder, at moderne mennesker i dag bærer på arvemateriale, som nedstammer fra neandertalere og denisovaer.

Den gådefulde menneskeart denisova, som levede i den østlige del af Eurasien, ved vi ganske lidt om, men det laver et internationalt forskerhold med dansk deltagelse nu om på.

For forskerne med lektor Frido Welker fra Københavns Universitet i spidsen har ved at analysere mere end 2.500 dyreknogler fra en bjerghule på det tibetanske plateau, som er et af kun tre bosteder, hvor man ved, at denisovaer har opholdt sig, opdaget, hvad denisoaverne satte til livs for at overleve.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce