0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Anders Holst Pedersen
Foto: Anders Holst Pedersen

Amager første højhus ligger på Peder Lykkes Vej 61. Det stod færdigt i 1971. Men betonen i byggeriet forvitrer, og siden 2010 har der været talt om, at huset skulle rives ned. Den seneste rapport om husets tilstand viste, at forvitringen af betonen går hurtigere end forventet. Derfor fik beboerne i september besked om, at de skulle ud inden nytår.

Meldingen ramte dem som et chok: Beboerne forlader Amagers første højhus

I september fik beboerne i Amagers første højhus et chok: De skulle alle være ude af deres hjem inden nytår, meddelte boligselskabet. I mange år har det stået klart, at huset ikke overlever. Betonen forvitrer. Og de seneste undersøgelser viste, at forvitringen går hurtigere end forventet. Men højhuset på Peder Lykkes Vej 61 har været hjem for både unge og gamle og socialt sikkerhedsnet for mennesker, der lever lidt på kanten af det hele. Politiken har fulgt en række beboere sige farvel til et hjem.

FOR ABONNENTER


Stigereolens dele er skruet fra hinanden og står op ad væggen. Den røde kuffert til det mest nødvendige er fundet frem. Og de første flyttekasser er allerede fyldt op med sko, overtøj og køkkenting.

Det er først i november. 22-årige Nana Weile er ved at gøre klar til at flytte. Men ikke med hendes gode vilje.

Selv om tapetet er løsnet, elevatorerne ofte strejker, og lugten af hash hænger på gangene, elsker hun sin lejlighed.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce