0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Juraprofessor: Drop fantasien om en verdensregering. Befolkningerne har sagt klart nej tak

Løsningen på den stigende usikkerhed og betændte stormagtsrivalisering er markant mindre globalisme, mener den tidligere brasilianske toppolitiker Roberto Unger, der finder FN og ønsket om en verdensregering tæt på ubrugeligt.

FOR ABONNENTER

Verdens problemer kan synes flere og større end længe: En blodig territorialkrig på europæisk grund mellem naboer, drastiske klimaforandringer i mere end én forstand, oprustning og stirrekonkurrence mellem de to største magter, trusler om atomkrig.

Hvis vi skal undgå katastrofen, kræver det en anderledes tilgang til international politik end den dominerende, mener Roberto Unger, 76-årig juraprofessor og tidligere brasiliansk præsidentkandidat, der i sin seneste af mange bøger ’Governing the World without World Government’ hævder, at det nuværende system er »groft utilstrækkeligt« og trænger til at blive kalibreret til den »barske« virkelighed.

I stedet for at forfølge globalismens drøm om én verdensregering bør den politiske elite, Unger tidligere selv var en del af, sigte mod mere mellemstatsligt samarbejde og flere fælles initiativer med praktiske formål, uden det skader staternes suverænitet.

»Det meste af litteraturen om international politik er skrevet af repræsentanter og fortalere for en løbende svækkelse af nationalstatens suverænitet, men den position er blevet totalt tilbagevist af størstedelen af verdens befolkninger og stater, der afviser globalismen og ethvert skridt mod en verdensstat«, siger Unger og fortsætter:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce