Spekulationen kræver ikke meget research, før jeg finder fakta. For rent faktisk er der 6.555 flere voksne singlekvinder i København, end der er singlemænd, ud af en befolkning på lidt over en halv million. Kvinder, uanset civilstatus, er der små 10.500 flere af i København, end der er mænd.
Lad os dele tallene lidt op:
Antallet af singler er størst blandt folk i 20’erne. I den aldersgruppe er der ifølge Danmarks Statistik omkring 4.000 flere singlekvinder end singlemænd. I gruppen af folk i 30’erne er der 2.500 kvinder ’i overskud’. Først i 50’erne begynder det at udligne sig. Når københavnerne runder 70 år, begynder singlekvinderne atter at være markant i overtal – igen er der over 4.000 flere.
Mens mændene tidligere har siddet tungt på ejerlejlighederne i hovedstaden, er kvinderne begyndt at overhale dem. Singlekvinder ejer nu lidt over halvdelen af de lejligheder, som ifølge Danmarks Statistik er ejet af enlige personer.
