0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

Der er mange, der synes, de er ulækre. Men lille københavnermuseum er fuld af dem

Teatermuseet har en vild samling med tusindvis af genstande, der gemmer på mærkværdige og vilde historier. Vi har bedt museet om at udvælge fem af de sjoveste.

FOR ABONNENTER

På et tidligere høloft over De Kongelige Stalde ved Christiansborg i København gemmer sig et skatkammer af alt fra parykker, smykker og næser til lommetørklæder, piber og chokolade. Til fælles har genstandene det, at de har historisk betydning for den danske scenekunst. Genstandene er nemlig en del af Teatermuseet i Hofteatrets samling.

Hofteateret er fra 1767, og museet fra 1922, så samlingen er ikke ligefrem ny. Men design- og udstillingsmedarbejder Chelina Spangenberg har i 10 år snuset rundt i magasinerne, dokumenteret genstandene digitalt og fået dem til at leve i små udstillinger.

»Vi har jo en ret bred samling, selv om vi er et lille sted. Fra slutningen af 1700-tallet og frem til årtusindskiftet. Jeg har simpelthen ikke noget clue om, hvor mange genstande vi har. Men vi har mange. I hvert fald mange tusinde, og det spænder simpelthen så vidt, hvad der er blevet indleveret gennem tiden«, siger Chelina Spangenberg.

Hun mener, at det er vigtigt, at de historiske genstande ikke bare ligger og støver til på magasinet. Derfor låner museet også ud af sin samling og udstiller selv andre steder rundtomkring i Danmark.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce