Den samme replik lød fra hundredvis af de omkring 8.000 børn, unge og familiefædre, som sidste uge forsøgte at trænge ind i den spanske enklave Ceuta på Marokkos middelhavskyst.
»Vi vil væk fra Marokko. Der er ingen fremtid for os her«, udtalte 13-årige drenge, unge kvinder og yngre mænd til de tv-stationer, som få timer efter deres forsøg på at trænge ind i EU’s forpost på det afrikanske kontinent var på pletten.
Bemærkningen afspejler den desperation, som griber om sig i Nordafrika i disse måneder. I forvejen var de nordafrikanske lande ramt af en økonomisk krise, og den politiske situation er på kogepunktet i Algeriet, Marokko og Tunesien, mens den er kaotisk i Libyen.
»Derfor vil millioner, og jeg taler om millioner, væk fra de lande«, siger marokkaneren Younes Bensaïd, der ernærer sig som maler i Paris.
