Det kan efterhånden ikke komme bag på nogen, at vores mobiltelefoner er som små spioner i vores lommer, der hele tiden indsamler oplysninger og kan sladre om os. Fortælle, hvor vi er. Fortælle, hvad vi interesserer os for. Fortælle, hvornår vi er vågne. Fortælle, hvor meget vi bevæger os. Fortælle, hvem vi har kontakt til. Fortælle ... nærmest alt.
Alt det ved vi faktisk godt.
Og vi ved også, at der rundt om i verden er både efterretningstjenester og firmaer som Facebook og Google, der på hver deres måde og med hver deres formål overvåger og spionerer mod os. Nogle i kontrollens og sikkerhedens navn. Andre i profittens navn. Alt det har blandt andre Edward Snowden, den tidligere analytiker i den amerikanske efterretningstjeneste NSA, for længst fortalt os.
Og så er det alligevel, som om det hele tiden bliver lidt værre. At grænserne hele tiden flyttes længere og længere ud. Eller måske rettere: at grænsen til vores tanker og privatliv ikke blot er blevet mere og mere udvisket, men også blevet til et lukrativt multimilliard-marked for en hel industri af hemmelighedsfulde private spionvirksomheder. Et af dem er det israelske firma NSO Group, der lige nu trækker overskrifter over hele verden.
