Og en gruppe hollandske kolonister finder en ø befolket af tre en halv meter høje rødhudede mænd, som hiver træer op med rode. Hollænderne skyder og dræber tre af dem. Men til gengæld bliver så også tre hollændere taget til fange og slagtet – »på den mest makabre maner«, som der står i teksten.
Pågældende beretninger findes i det, som kaldes en af verdenshistoriens mest imponerende bogserier. Udgivet i Frankfurt i årene mellem 1590 og 1634 af Theodore de Bry og hans efterkommere som et gennemillustreret værk baseret på forskellige rejseberetninger fra ’den nye verden’ – alt det, som ikke er Europa, naturligvis – og nu coffeetableficeret af den tyske mega-forlægger Benedikt Taschen. Her dog skrællet ned til de første ni bøger, de mest imponerende af dem, som beskriver Amerika, både nord, mellem og syd.
Bøgerne var i sig selv en slags datidens coffee table bøger, og de imponerende illustrationer, kobbertrykkene, var det egentlige særegne ved udgivelserne, hvis tekster, rejseberetningerne, allerede var vidt udbredt i samtiden.
De Bry-familien var de bedste til denne kobberkunst, og med datidens gryende entusiasme for billedets udbredelse i trykkekunsten baserede de deres illustrationer på en smule tegnede skitser og beskrivelser, fundet i de originale kilder (fra dem, der rejste til den nye verden), og en hel del på egen forestillingsevne. Repræsentationen af det fremmede på den anden side af Atlanten er en tidstypisk fantasi, og næsten alle mennesker i bøgerne ligner i en eller anden grad Botticellis skumfødte Venus. De Bry selv forlod aldrig Europa.
