0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Jens Hartmann Schmidt
Foto: Jens Hartmann Schmidt

»Jeg har altid haft en drøm om at blive sanger«: Roskilde er bedst til at få børn i musikskole. Det kommer 11-årige Madicken til gode

Roskilde er den by i landet, der har formået at trække flest børn i musikskole, viser Politiken-opgørelse.

FOR ABONNENTER

Men hvad forældrene må bløde, svinger voldsomt fra kommune til kommune, viser Politikens opgørelse af forholdene på danske musikskoler.

I de billigste kommuner betaler forældre under 1.000 kroner om året i gennemsnit, for at deres børn kan gå til en eller anden form for musik. Andre steder betaler forældrene over 4.000 kroner som i Hørsholm, hvor den gennemsnitlige egenbetaling per barn ligger på 4.628 kr per elev. Tallet dækker over alle typer af betalt undervisning, fra hold til soloundervisning for udvalgte talenter, så prisen for den enkelte elev kan ligge langt højere.

Forældrebetalingen er en del af forklaringen på, at så få børn kommer på musikskolerne. Ifølge Politikens opgørelse er det helt ned til omkring 1 procent af de 0-9-årige i en kommune, der får chancen. Roskilde topper listen som den kommune, der har flest børn på kommunens to musikskoler. Næsten 15 procent af kommunens børn under 10 år har deres gang på en musikskole.

»Det hænger sammen med, at Roskilde er en smeltedigel for musik. Vi har tradition for at prioritere musik højt i en by med en gammel domkirke, Roskilde Festival, øvelokaler for bands og Ragnarock (museet for pop, rock og ungdomskultur, red.)«, siger lederen af Roskilde Musiske Skole, Tom Henriques.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce