Det kan både være inviterende og afvisende. Det kan udtrykke utilfredshed, overraskelse, vantro, accept, begejstring, nysgerrighed, uforskammethed og utålmodighed.
På dansk kan man faktisk komme det meste af følelsesregisteret rundt med bare to bogstaver, nemlig n og å.
Det lille ’nå’ bruges ustandselig i dagligsproget, både som en kvittering, når nogen har fortalt en noget, og en markering af, at nu er det på tide at komme videre. Eller som et signal om, at man er med, og at den anden gerne må blive ved med at tale.
’Nå’ er næsten mere en lyd end et ord, som vi dårligt nok er bevidste om, men som vi bruger hele tiden. Og så er det et af de mindste og samtidig mest betydningsbærende ord i dansk talesprog.
