0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
George Christie
Privatfoto: George Christie

George Christie blev medlem af Hells Angels i Los Angeles i 1976, og i løbet af et års tid stag han i graderne til at blive præsident:

Efter 40 år som leder i Hells Angels: »Folk har forsøgt at slå mig ihjel i årevis«

Med næsten 40 år i toppen af historiens mest berygtede motorcykelbande er George Christie et levende link mellem 60’ernes modkultur og den nordiske rockerkrig. Nu fortæller han sin historie.

FOR ABONNENTER

På den ferskenfarvede væg bag George Christie hænger tre skilte med hver sit ord: Rock, scissors, paper.

Sten, saks, papir.

»Det var sådan, vi ordnede konflikterne mellem motorcykelbanderne«, griner han med sin raspende hæse stemme via Zoom-forbindelsen fra hjemmet i byen Ventura ved Californiens sydvestkyst.

Morgensolen skinner ind gennem vinduet, og hunden bjæffer. Alt ånder fred. Men i fire årtier var George Christies liv alt andet end fredeligt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce