Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

En mere end almindeligt god Netflix-serie smugler etnologiske fortællinger ind sammen med spændingsplottet. Og hvis man ser godt efter, kan man endda opleve Robert Redford i sin sidste rolle.

Serien er nærmest umulig at slukke for

Zahn McClarnon kommer ud for mange skærmydsler i sit job som leder af Navajopolitiet.  Foto: Netflix
Zahn McClarnon kommer ud for mange skærmydsler i sit job som leder af Navajopolitiet. Foto: Netflix
Lyt til artiklen

Frem til sin død i 2008 skrev amerikansk forfatter ikke mindre end 18 romaner om to politifolk i verdens største reservat for indfødte amerikanere.

Han var selv hvid, og derfor var den nok ikke gået i dag. Men ikke desto mindre er hans Navajo Noir-serie noget af den mest interessante kriminallitteratur, der er skrevet. Nu er den kommet som tv-serie, og resultatet er ganske storslået.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her