Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Kontakt Politiken

POLITIKEN
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V
Kontakt redaktionen: 33 11 85 11
Kontakt kundeservice: 70 15 01 01

Chefredaktion
Christian Jensen (ansvarshavende)
Anne Mette Svane
E-mail: chefredaktionen@pol.dk


Digital direktør
Troels Behrendt Jørgensen

Udgiver
JP/Politikens Hus A/S
Adm. Dir.: Stig Kirk Ørskov
www.jppol.dk


Sikker postkasse:

Politikens redaktion har en sikker postkasse, hvor du kan aflevere dokumenter i elektronisk form, uden risiko for, at hverken redaktionen eller andre kan spore dokumenterne tilbage til dig, hvis du ønsker at være anonym. Læs mere her.


Politikens redaktioner:

Politiken.dk
Redaktionschef
Thomas Berndt
Telefon: 33 47 25 98
E-mail: thomas.berndt@pol.dk
E-mail: nyheder@pol.dk

Danmark og økonomi
Redaktionschef
Amalie Kestler
Telefon: 33 47 16 96
E-mail: amalie.kestler@pol.dk
E-mail: Indland@pol.dk

Politik
Redaktør
Anders Bæksgaard
Telefon: 33 11 85 11
E-mail: anders.baeksgaard@pol.dk

Internationalt
Redaktionschef
Michael Jarlner
Telefon: 33 47 17 41
E-mail: Udland@pol.dk

Sport
Redaktionschef
Søren-Mikael Hansen
Telefon: 33 47 21 11
E-mail: Sporten@pol.dk

Kultur
Kulturredaktør
Mette Davidsen-Nielsen
Telefon: 33 47 23 38
E-mail: mette.d.nielsen@pol.dk

Viden
Redaktør
Lasse Foghsgaard
Telefon: 33 47 18 76
E-mail: lasse.foghsgaard@pol.dk

Debat og opinion
Redaktionschef
Mads Zacho Teglskov
Telefon: 33 47 28 60
E-mail: Indsend debatindlæg

Kronik
Redaktør
Marcus Rubin
Telefon: 33 47 24 03
E-mail: Indsend debatindlæg

Forbrug
Redaktionschef
Tanja Parker Astrup
Telefon 33 47 22 55
E-mail: tanja.parker@pol.dk

Rejser
Redaktør
Tina Krongaard
Telefon: 33 47 23 41
E-mail: tina.krongaard@pol.dk

Ibyen Weekend
Redaktør
Helene Navne
Telefon: 33 47 13 63
E-mail: helene.navne@pol.dk

politiken.dk/mad
Redaktør
Mette Mølbak
Telefon: 33 47 15 23
E-mail: mette.molbak@pol.dk

PS
Redaktør
Christian Ilsøe
Telefon: 33 47 13 45
E-mail: christian.ilsoe@pol.dk

Litteratur
Redaktør
Jes Stein Pedersen
Telefon: 33 47 20 31
E-mail: jes.stein.pedersen@pol.dk
E-mail: boger@pol.dk

Kritik
Redaktør
Per Theil
Telefon: 33 47 25 56
E-mail: per.theil@pol.dk

Ibyen
Redaktør
Morten Hjortshøj
Telefon: 33 47 15 41
E-mail: ibyen@pol.dk

Bagsiden
Redaktør
Annette Nyvang
Telefon: 33 47 21 55
E-mail: bagsiden@pol.dk

Navne
Redaktør
Peter Thygesen
Telefon: 33 47 23 33
E-mail: navne@pol.dk

Foto og video
Redaktionschef
Thomas Borberg
Telefon: 33 47 17 06
E-mail: fotodesk@pol.dk

Digital udvikling
Digital udviklingschef
Aske Johan Koppel Stræde
E-mail: aske.j.straede@pol.dk

Læsernes redaktør
Bjarne Schilling
Telefon: 33 47 23 26
Man-fre kl. 10.30-12.30
E-mail: fejl.fakta@pol.dk



Politikens afdelinger:

Kundecenter Politiken
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 7-16. Lukket i weekender og på helligdage.
Telefon: 70 15 01 01
E-mail: abonnement@pol.dk
Kundecenter Politiken
Bestil abonnement

Politiken Plus
Telefon kontakt:
Mandag-fredag kl. 9-17
Telefon: 70 15 85 15
politiken.dk/plus

Annoncer på Politiken.dk
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 08.30-16.30
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 47 27 11

Annoncer i Politiken
Telefon kontakt:
Man-tors kl. 8.30-16.30, fre kl. 8.30-16
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 14 85 15
E-mail: annoncer@pol.dk

Politiken Erhverv
Telefon: 3347 1030
E-mail: erhvervskunde@pol.dk
politiken.dk/erhverv

Politikens Galleri
Telefon: 33 47 27 56
Telefax: 33 14 57 14
Email: galleriet@pol.dk
www.politiken.dk/galleri

Politikens Artikelservice
Forespørgsler på enkelte artikler besvares på:
E-mail: artikler@jppol.dk

POLFOTO
Salg af fotos fra hele verden
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 12 33
E-mail: polfoto@polfoto.dk
www.polfoto.dk

Infomedia Huset A/S
Salg af adgang til Danmarks største online informationssystem. Søg selv eller bestil elektronisk nyhedsovervågning.
Telefon: 88 77 33 00
E-mail: info@infomedia.dk
www.infomedia.dk

Læs mere

Annonce

For abonnenter

Annonce

Podcasts

Forsiden