0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

»Det er jo følelsen af at have mistet alle fra sin egen generation«

Maratonstykket ’Arven’, der går i Skuespilhuset i København, handler om den frihedskamp, der blev standset brat af aids for 40 år siden. Og om hvordan unge homoseksuelle kommer videre uden at føle sig stigmatiseret. Morten Kirkskov spiller den aldrende Henry i stykket. Og var en ung homoseksuel mand, da aids var den store dræber.

FOR ABONNENTER

»Der findes ingen bøsser på min alder!«.

Morten Kirkskov er en halv etage foran mig på vej op gennem portrætgalleriet på den trappe, der fører op gennem Skuespilhuset i København.

Han siger det højt, deklamatorisk, fordi jeg selv lige har sagt replikken, men forkert. Vi har netop forladt en prøve på ’Arven’, det ambitiøse maratonstykke, som Kirkskov medvirker i, og som Skuespilhuset, som han er chef for, lige har haft premiere på.

Jeg kigger op i trappeskakten efter Kirkskov. Ordene, han siger, er nogen, han siger i stykket, hvor han spiller den aldrende rigmand Henry. Morten Kirkskov er fyldt 60 år her i slutningen af marts, og vel findes der bøsser på hans alder. Jeg er en af dem, og vi mødes i dag for at diskutere præcis det, Matthew Lopez’ amerikanske stykke ’Arven’ handler om: Homoliv i 80’erne, 90’erne og frem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce