0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:

I årtusinder skulle de holde deres kæft. Nu har de endelig ordet

Feminisme og MeToo har trukket de antikke kvinder ud af glemslen og frem på torvepladsen. Det er langtfra første gang, at tidens strømninger har defineret vores syn på og brug af antikken. Og er det egentlig et problem?

FOR ABONNENTER

Hold din kæft.

Det er dybest det, Telemachos siger til sin mor, Penelope, i begyndelsen af ’Odysseen’. Du er en kvinde, og derfor har du intet at skulle have sagt. Det siger den lille møgunge simpelthen.

Og ifølge Mary Beard, der er professor i antikken ved Cambridge Universitet, viser den lille passage i Homers berømte langdigt med al tydelighed, hvordan synet på kvinder var i det gamle Grækenland. Med enkelte undtagelser skulle de holde sig til hjemmet, til madlavning og væveri, og så skulle de ellers lade mandfolkene om at tale.

»Telemachos’ udbrud var blot det første i en lang række for det meste vellykkede forsøg i den græske og romerske antik på ikke kun at udelukke kvinder fra at tale offentligt, men også at udstille denne udelukkelse«, skriver Mary Beard i bogen ’Kvinder og magt’.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce