0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Netflix
Foto: Netflix

Dronningerækken. Her ses alle de tre Elizabeth'er sammen i en scene fra allersidste episode af 'The Crown'. Fra venstre Olivia Colman, Imelda Staunton og Claire Foy.

Sidste sæson af ’The Crown’ er en søvndyssende kugledyne af en tv-oplevelse

Sjette og sidste sæson af ’The Crown’ lever ikke op til sin egen følsomme bidskhed over for det kongehus, som serien igennem otte år har portrætteret. Men samlet set taler vi om en kraftpræstation uden lige.

FOR ABONNENTER

Vi befinder os i slut-90’erne, og Dianas død har rystet dronningen i sin selvtillidsfulde grundvold. Den folkekære premierminister Tony Blair presser på for reformer inden for kongehuset. Måske, forslår han, er det på tide at luge ud i mængden af uhyre specifikke jobfunktioner ved hoffet?

Med vanlig pligtopfyldenhed mødes Elizabeth med alt fra – og nota bene: Det kommende er ikke satire – dronningens urtestrøerske, den kongelige sækkepibespiller, tjeneren med eneansvar for den nederlandske hørservietfoldning og selvfølgelig regentens pudevårsansvarlige. Men det er mødet med den royale svanevogter, et embede indstiftet i 1400-tallet, da svaner var en delikatesse ved hoffet, der gør størst indtryk.

»Om end vi ønsker, at vores pragt er bestandig, kan intet fra fordums tid bevares«, hedder det i det oldgamle pergamentlignende dokument ’Love, bekendtgørelser og regler desangående svaner’, der er svanevogterens bibel, og hvor svanens hvide skønhed besynges som et symbol på altings foranderlighed. Dronningen ligner en, der indser noget.

Men er det hendes royale pragt, som ikke kan være bestandig? Eller er det Blair (Bertie Carvel) og reformisterne, der er flygtige, som det hvide i svanens fjer?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce