Der var indkaldt til seminar med spisning og fest, da TV 2’s daværende indholdsdirektør, Anne Engdal Stig Christensen, stillede sig frem foran forsamlingen. Flere havde kommenteret hendes læderbukser, men hun forsikrede de ansatte om, at de ikke skulle være bange for at give hende et klask i røven.
De samme ansatte havde til seminaret fået udleveret goodiebags, der blandt andet indeholdt kondomer.
Afsløringen af, hvad der skete på Hotel Comwell i Roskilde i 2017, er kommet frem i Ekstra Bladet i de seneste dage, og det har øget presset på TV 2, som selv har set sig nødsaget til at publicere detaljer om seminaret på stationens hjemmeside.
Anne Engdal Stig Christensen, der i dag er administrerende direktør på TV 2, siger til Politiken, at hun ikke var klar over, at der lå kondomer i gaveposerne. Hun betegner det som en »skæv beslutning« og siger samtidig, at hendes upassende kommentarer for fire år siden har været med til at udstille de problemer, der har været på TV 2.
