0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Mads Nissen
Foto: Mads Nissen

Før Katrine Gislinge mødte komponisten Bent Sørensen, troede hun, det var en skrøne, at det private liv satte sig aftryk i musikken.

Musikere forelskede sig midt i et skilsmissemorads: »Vi kunne ikke bare kaste os ud i Big Love«

Pianisten Katrine Gislinge og komponisten Bent Sørensen, som har dannet par i syv år, har i erotikken og kærligheden det fundament, der sætter aftryk i den musik, de laver. Men med den største passion følger også de vildeste udsving, og indimellem er den store komponist reduceret til at være divaens chauffør, ’Bill’.

FOR ABONNENTER

»Du skulle have været en flue på væggen i bilen på vej derud«, betror han mig, da vi er kommet hjem til deres køkken og den afkølede champagne efter koncerten.

Men det skulle jeg netop ikke have været. Timerne op til hendes koncerter er de allerskrøbeligste for Katrine Gislinge.

»Op til en koncert er jeg muligvis et forfærdeligt menneske. I hvert fald urimelig«, siger hun selv.

»Ja, du er urimelig», bekræfter hendes mand, komponisten Bent Sørensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Læs mere

Annonce