0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix
Foto: Kai Pfaffenbach/Ritzau Scanpix

Han har slået verdensrekorder, siden han var syv år gammel: Jeg kan blive den bedste stangspringer, der nogensinde har levet

I en alder af 21 år har han allerede skåret sit navn i granit på atletikscenen. Men han vil ikke bare være en dygtig stangspringer. Han vil gøre sit for at blive den bedste, der nogensinde har levet.

FOR ABONNENTER

På et fotografi står en stolt far med sin søn på armen, der er iklædt et Superman kostume.

Med armene ud til siden signalerer den lille fyr, at han flyver.

Og det har han vitterligt gjort siden. Med en krop af stål og en hurtighed som et projektil, flyver han i luften, som havde han overnaturlige kræfter. Det er historien om vidunderet Armand ’Mondo’ Duplantis.

Hvis navnet ikke ringer en klokke, så er der god tid til at lære det. Den svensk- amerikanske stangspringer er nemlig ikke mere end 21 år gammel, og hvis det står til ham selv, så bliver han en af de største i atletikkens historie.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce