Annonce
Debat 12. okt. 2011 KL. 19.48

Professor: Hvem beskytter den tavse psykolog egentlig?

Jeg forstår ikke, hvorfor psykolog ikke vil vidne i torturretssag, skriver Eva Smith.

fakta

Eva Smith er dr.jur. og professor i straffeproces på Københavns Universitet.

Der udspiller sig for tiden en ejendommelig sag vedrørende en psykologs tavshedspligt.

Landsretten ønsker at vide, om psykologen i forbindelse med sit arbejde har fået forevist nogle billeder, der skulle vise tortur, af en af sine klienter.

LÆS OGSÅTavs psykolog: Mine klienter risikerer tilbagefald

Psykologen nægter at udtale sig og henviser til tavshedspligten. Både psykologen og psykologforeningen hævder, at deres fastholden af tavshedspligten bunder i hensynet til de hjemvendte soldater.

Når man nu er så optaget af, at soldater skal bevare tilliden til psykologer, kunne man jo fra psykologforeningen have sagt: I skal ikke være bange. Jeres tanker og følelser bliver ikke udstillet.

Eva Smith

Men hvad er egentlig formålet med psykologers tavshedspligt? Jeg antager, at det er væsentligt for soldater og andre at have et frirum, hvor de i fortrolighed kan fortælle om tanker og følelser i forhold til de ting, de har oplevet, og i forhold til deres kolleger, familier og andre nære relationer.

Men er det det, Landsretten vil have psykologen til at fortælle om? Som jeg har forstået det, ønsker Landsretten nogle helt konkrete oplysninger, nemlig: Har psykologen set billeder eller andre egentlige beviser på, at der er foregået tortur?

PSYKOLOGFORENINGMan kan ikke gøre terapilokalet til et forhørslokale

Hvis psykologen ikke har set den slags egentlige beviser, vil afhøringen formentlig blive meget kort.

Hvad tolken måtte have fortalt psykologen om sådanne episoder, har næppe den store interesse, idet det jo er alment kendt, at psykologer ikke nødvendigvis får den objektive sandhed fra deres klienter, men den sandhed, som klienten har oplevet.

Og endnu mindre vil landsretten naturligvis interessere sig for tolkens tanker og følelser i denne forbindelse. De er komplet irrelevante for landsrettens arbejde.

Hvorfor ikke høre spørgsmålene, og se om de kan besvares uden at prisgive tolkens tanker og følelser - og dermed det, som psykologers tavshedspligt skal beskytte?

Eva Smith

Når man nu er så optaget af, at soldater skal bevare tilliden til psykologer, kunne man jo fra psykologforeningen have sagt: I skal ikke være bange. Jeres tanker og følelser bliver ikke udstillet.

Psykologen vil blot svare på nogle konkrete spørgsmål om, hvilket materiale hun har set.

SOLIDARITET400 rasende psykologer støtter kollega

Men man beroliger ikke soldaterne, fordi man bruger denne sag som løftestang for et politisk ønske om at få fuld vidnefritagelse ligesom præster.

Et ikke helt urimeligt ønske i betragtning af at psykologerne i høj grad har overtaget præsternes rolle som sjælesørgere i det moderne samfund.

Men det er svært for mig at forstå, at psykologen helt nægter at vidne. Hvorfor ikke høre spørgsmålene, og se om de kan besvares uden at prisgive tolkens tanker og følelser - og dermed det, som psykologers tavshedspligt skal beskytte?

Annonce
Annonce

DEBAT – Mere plads til debat og indlæg

Læs Politiken hver LØRDAG BESTIL I DAG

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
22. maj. KL. 08.45
Anklage. Børnerådets formand Lisbeth Zornig Andersen er blevet angrebet for at blande sine personlige interesser ind i sit arbejde, da hun medvirkede i en tv-dokumentar om sin egen ulykkelige barndom. - Foto: EHRBAHN JACOB

Pinligt angreb mod Zornig

Overgreb mod børn bør ikke anskues som 'en meget privat sag', men som et højaktuelt samfundsproblem.

21. maj. KL. 10.34
Togtiggeri. På en almindelig dag er det nu mere reglen end undtagelsen, at folk på S-togene mellem Nørreport og Sydhavnen bliver afbrudt af tiggere, skriver debattør. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Tiggerne i S-togene provokerer mig

Tiggeriet er forulempende og provokerende for de rejsende.

19. maj. KL. 18.55
Ignorance. Kollektivet har svært ved at gennemskue markedsmekanismerne, og derfor handler vi på baggrund af dårlige eller forkerte informationer, forklarer Vincent Hendricks. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Kollektivt fjolleri hjalp finanskrisen på vej

Krisen er vores fælles ansvar, ikke bare grådige finansfolks og uansvarlige bankers.

19. maj. KL. 20.37
Distance. Det er altafgørende at opretholde en professionel distance til det område og de mennesker, man ønsker at hjælpe. Ellers kan det forhindre, at man hjælper optimalt. Tegning: Per Marquard Otzen.

Taler Børnerådets formand sin egen eller børnenes sag?

»Lisbeth Zornig Andersen bruger sit formandskab som løftestang for sin egen sag«.

18. maj. KL. 15.04
Tegning: Roald Als

Venstrefløjen har overladt debatten til højrefløjens intellektuelle

Nævn tre centrum-venstre-intellektuelle, der præger den politiske debat i dag.

18. maj. KL. 13.12
Ammedebat. »Her tre år efter fødslen er mine bryster udlånt til en velartikuleret ung dame, der er helt bevidst om, hvad hun vil, og hvornår hun vil det«, skriver jordemoderstuderende. - Foto: Thomas Borberg (modelfoto)

Amning er da ikke perverst

Tre år efter fødslen er mine bryster udlånt til en velartikuleret ung dame.

18. maj. KL. 09.27
Valg? Regeringens finanslov for 2013 kan godt stemmes hjem med Enhedslisten, men at regere landet efter sit grundlag, kan regeringen ikke. - Foto: Rasmus Flindt Pedersen

Ender Thornings reformplan i valg?

Uden Løkke vil regeringens finanslov for 2013 være uden reformer.

17. maj. KL. 23.50
Foto: MYDSKE PETER

Hvornår skal de rigeste til lommerne?

Hvis alle skal bidrage, mangler der noget i regeringens 2020-plan.

17. maj. KL. 00.01
fejlet. Helle Thorning-Schimdt har forspildt muligheden for at være brobygger i EU. - Foto: THIERRY CHARLIER/AP

Thornings EU-formandskab er slået fejl

Statsministeren har hverken ideologisk eller politisk formået at slå igennem på europæisk...

Annoncer
Annoncer

Dagens tegning

22. maj. KL. 00.01 Tolle lege

Det sker
Havnespot. Nogle af de bedste solsteder i København findes langs havnen. Her er det Toldbodens Grillbar. - Foto: Mathias Christensen
22. maj. KL. 12.02

Guide: Københavns bedste havnespots

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

Seneste Dagens tegning