Kronik af<p>Allan Holmgren</p>





Psykiatrien er i krise

Lyt til artiklen

Der har de seneste uger været fokus på medicinforbruget i Danmark i en række tv-udsendelser i DR. Der har især været fokus på den rundhåndede uddeling af piller i psykiatrien på baggrund af diagnoserne adhd og depression. Aldrig har så mange danskere været på psykofarmaka. Det lader til, at den diagnostisk-psykiatriske kultur skaber en række af de lidelser, som den skulle afhjælpe. Lidelserne, desperationen og sammenbruddene er reelle nok.

Men i de mere end 35 år, jeg har arbejdet med alvorlige mentale lidelser, sammenbrud og problemstillinger, har jeg aldrig set en problemstilling, som var uforståelig ud fra det konkrete liv i menneskelige relationer, det pågældende menneske har levet i.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her