Annonce
Annonce
Annonce
Debat 27. jul. 2012 KL. 11.28

Spis nu brød til - Undgå politisk indblanding på arbejdsmarkedet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
John Zederkof Jessen
Bestyrelsesmedlem/efterlønner Fredericia

Hvorfor nu pludselig dette skift i holdninger?

Det er faktisk ret enkelt - det har de seneste uger svirret med rygter i Politikens Hus - og i en del andre bladhuse.

Rygterne, der har sat sindene i kog hos de gode journalister drejer sig om Krifa - disse gode kristne stridsmænd. Krifa vil når de har opnået deres mål med 3F, satse på nye områder. De har nemlig haft en del kontakter til dagbladenes ejere - og der fået søsat deres nye tiltag - en ny organisation i Krifa regi, der organiserer danske dagblade under en hat - en hat, der rummer både ejere og ansatte. Ejerne er begejstrede - især da "arbejdstagerne" journalisterne - kun formelt får repræsentation i den nye organisation - og bliver specielt udvalgt af ejerne.

Organisationsformen betyder at bladhusenes omkostninger vil falde væsentligt - samt ikke mindst at arbejdstider, opsigelsesvarsler og ansættelsesforhold reguleres af den nye organisation: Krifas dagbladsforum.

Journalisterne kan omvendt se frem til væsentlige reduktioner i deres kontingenter.

Hermed stopper Krifas aktiviteter ikke - på tegnebrættet ligger allerede nye tiltag - som i liberale kredse vil blive hilst velkomne.

De næste tiltag fra Krifa drejer sig om Gymnasielærerforeningen, Danmarks lærerforening, Bupl og SL - her er ejerne ligeledes begejstret for at få stoppet disse virkeligt røde fagforbund - således at mulighederne for at gennemføre vilkårligt fastlagte arbejdsvilkår - uden indblanding fra valgte repræsentanter i et demokratisk unødvendigt spil.

Endelig ligger de virkeligt tunge drenge for skud indenfor de næste 2 år - Dansk Metal og HK - her har bestyrelsen i Krifa gennemført de første analyser, der peger frem mod en strategi også på de områder.

På arbejdsgiverområdet er Krifa klar til at gå i kast med hele DA området - et område, der ligeledes er kendetegnet ved gammeldags opfattelser af overenskomsttilrettelæggelser.

Krifas strategi er klar - således at der på sigt gennemføres en liberalistisk omfattende ændring af det danske arbejdsmarked.

Alle disse tiltag gennemføres for at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne - samt ikke mindst gennemføre en reduktion i kontingenter fra: Den samlede danske fagbevægelse og ligeledes væsentlige kontingent nedsættelser til alle nuværende medlemmer af DA, DTL, Horesta, Dansk Byggeri, SAMA og ikke mindst Danske Mediers Arbejdsgiverforening.

Liberalister i Danmark ser efter forlydender frem til denne omlægning af arbejdsmarkedet - en omlægning, der vil betyde: Frihed og muligheder for at gennemføre et arbejdsmarked byggende på individuelle forhandlinger og fleksible arbejdsforhold.

NÅ DET ER SGU NOK KUN 3F, DER STÅR FOR SKUD - DET ANDET ER SANDSYNLIGVIS FRI FANTASI - HER ER KRIFA IKKE STÆRKE NOK.

Jeg kender i øvrigt adskillige 3F'ere - og er der noget, de ikke er - så er det RØDE - de er bundsolide mennesker, der ofte tenderer mere i retning af gode konservative borgere, hyldende den private ejendomsret, og et anstændigt arbejdsliv.

MEN DET VED VI JO GODT - NÅR SOMMERKULREN ER OVRE!!

Annoncer