Tænk, hvis alle homoer sprang ud af skabet

Homo. Basketballspilleren Jason Collins blev i denne uge den første aktive udøver af en af USA's 'fire store sportsgrene', der springer ud som homoseksuel.
Homo. Basketballspilleren Jason Collins blev i denne uge den første aktive udøver af en af USA's 'fire store sportsgrene', der springer ud som homoseksuel.
Lyt til artiklen

»Jeg er en 34-årig centerspiller i NBA. Jeg er sort. Og jeg er bøsse«.

Ordene er uden tvivl ugens – hvis ikke årtiets – modigste. De kommer fra Jason Collins, en amerikansk basketballspiller, der har brugt det meste af sit voksenliv på at lyve for sig selv og sine omgivelser. Lagt låg på sine følelser, tvunget sig selv til at være sammen med kvinder og levet i evig angst for at komme til at tale over sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her