Annonce
Annonce

Mest læste

Erhverv 13. feb. 2012 KL. 23.34

Staten ansætter chefer fra krakkede banker

Centrale medarbejdere fra krakkede banker sidder i dag i ledende stillinger i Finansiel Stabilitet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Mens bankkrak har kostet en lang række topdirektører fyresedler og store sagsanlæg, sidder en række af de øvrige ledende medarbejdere fra netop de banker i dag i højtstående stillinger i Finansiel Stabilitet, statens skraldespandsselskab for krakkede banker.

Det skriver Jyllands-Posten.

Det er blandt andet nøglemedarbejdere fra lukkede banker som Roskilde Bank, Eik Bank, Capinordic Bank og Forstædernes Bank, der i dag har chefstillinger i Finansiel Stabilitet.

De har stillingerne til trods for, at de tidligere havde ansvaret for blandt andet kreditter, risikostyring og større erhvervskunder i de krakkede banker.

Det viser en gennemgang af Finansiel Stabilitets medarbejderstab, som Jyllands-Posten har foretaget.

Professor undrer sig
»Det er påfaldende, at man lader folk blive siddende, når de har et ansvar for det, der er sket i bankerne«, siger professor i finansiering ved Copenhagen Business School Finn Østrup til Jyllands-Posten og fortsætter:

»Det sår i den grad tvivl om folks kompetencer til at afvikle de pågældende engagementer, ligesom det virker underligt, at de, der har været med til at opbygge problemfyldte engagementer, bliver fredet«.

Direktør i Finansiel Stabilitet Henrik Bjerre-Nielsen siger, at man ved at udskifte den øverste ledelse i bankerne og fastlægge nye regler allerede har taget hånd om de problemer, der kunne opstå.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annoncer
Danmark
25. maj. KL. 03.00

Gymnasium viste elev-sexvideo til morgensamling

Rektor, lærere og elever så på video af elev, der har sex med en ung kvinde.

Internationalt
24. maj. KL. 22.57
Slagsmål. Debatten om sprogstrid endte i kaos i parlamentet i Ukraine. - Foto: MAKS LEVIN/AP

Ukraines politikere tæver løs på hinanden i parlamentet

Sprogstrid fik tilhængere og modstandere til at ryge i struben på hinanden.

Musik
24. maj. KL. 21.13
Unikt. Jens Unmack kan stadig huske, første gang han hørte sangen 'København'. Nu har han og resten af Tonekunstudvalget givet over 800.000 kroner i arbejdsstipendium til sangeren og sangskriveren bag nummeret. - Foto: PETER HOVE OLESEN

Kritikken ulmer efter usædvanligt kæmpelegat til ung kunstner

21-årige Carl Emil Petersen fik over 800.000 offentlige kroner med blot seks sange på cv'et.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe