Annonce
Annonce
Annonce
Erhverv 21. jul. 2012 KL. 17.46

3F-formand forsvarer blokade og konflikt

3F vil ikke acceptere underbetaling af sine medlemmer, siger 3F's forbundsformand Poul Erik Skov Christensen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Fakta om konflikt mellem 3F og Vejlegården

  • 3F har etableret blokade mod restaurant Vejlegården og en sympatikonflikt, fordi der er skiftet overenskomst.
  • En række restauranter har opsagt overenskomsten med 3F til fordel for en overenskomst med Kristelig Fagbevægelse, Krifa.
  • Det gælder blandt andet restaurant Vejlegården i Vejle, hvor 3F har etableret blokade og sympatikonflikt.
  • Den omfatter HK, så Vejle Amts Folkeblad ikke kan få trykt avisen, hvis den bringer en annonce fra restaurant Vejlegården, som reklamerer for stegt flæsk og persillesovs.
  • 3F kan lovligt etablere blokade og sympatikonflikt. Det har Arbejdsretten tidligere afgjort. 3F organiserer nemlig de fleste lønmodtagere på området.
  • Vejlegårdens restauratør Amin Skov vil ikke indgå overenskomst med 3F.
  • 3F’s forbundsformand Poul Erik Skov Christensen forsvarer blokade og sympatikonflikt som nødvendige kampskridt, fordi Krifas overenskomst undergraver løn og arbejdsvilkår for 3F’s medlemmer.
  • Venstre vil forbyde fagforeninger af etablere blokade og sympatikonflikt mod virksomheder, der har indgået en overenskomst med en anden fagforening som Krifa.

ritzau

Venstre gennemtvinger billigere overenskomster, hvis fagforbund fremover forbydes at etablere blokade og sympatikonflikt, når en virksomhed har tegnet overenskomst med et andet fagforbund.

Det siger 3F's forbundsformand Poul Erik Skov Christensen om 3F's blokade og sympatikonflikt mod restaurant Vejlegården, som har tegnet overenskomst med Kristelig Fagbevægelse, Krifa.

»Det er fantastisk, at Venstre vil undergrave det danske arbejdsmarked. En række restauranter har opsagt overenskomsten med os og lavet en dumping-overenskomst med virksomheden De Kristelige (Kristelig Fagbevægelse, red.)«, siger han og fortsætter:

»Det er ikke i orden, at vore medlemmer skal tåle at være ansat på dårligere og billigere vilkår. Men Venstre bakker åbenbart op om, at vi skal have social dumping indenfor Danmarks grænser«, siger Poul Erik Skov Christensen.

LÆS ARTIKELV vil forbyde blokader mod virksomheder med overenskomst

Vejle Amts Folkeblads (VAF) redaktør Mogens G. Madsen har efterlyst et politisk indgreb, fordi 3F's sympatikonflikt forhindrer, at avisen bringer en annonce for restauranten på grund af overenskomsten med konkurrenten Krifa.

»Noget forfærdeligt vås«
3F's formand ser intet problem i, at avisen må droppe annoncen for at kunne udkomme. Det er 'noget forfærdeligt vås, at 3F rammer ytringsfriheden, mener han.

»Sådan har det været i rigtig mange år. For virksomheder, som er ramt af en konflikt, kan man konflikte på tjenesteydelser og leverancer til og fra virksomheden. Der er ikke noget nyt i, at vi laver konflikt for annoncering«, siger Poul Erik Skov Christensen.

Han er ikke bekymret for, at 3F mister sympati på grund af blokaden og konflikten.

»Virksomhedsejeren (på Vejlegården) ønsker ikke at betale lønnen i den gældende overenskomst, hvor vi havde tre medlemmer«, siger Poul Erik Skov Christensen.

ritzau