Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Incentive red økonomisk storm af

Lyt til artiklen

Industrikonglomeratet Incentive er blevet enig med selskabets bankforbindelser om betingelserne for, at koncernen kan låne flere penge. Incentive oplyser, at de endelige aftaler ventes underskrevet i denne uge. Sluttede forhandlingen i weekenden Incentive blev fredag sat på fondsbørsens observationsliste, fordi revisorerne i en påtegning til årsregnskabet tog forbehold for, at der blev forhandlet en aftale hjem med bankerne. Og den aftale er nu hjemme. Finans- og økonomidirektør i Incentive, Anders Olesen, er tilfreds med den aftale, der er opnået enighed om. Men havde gerne set, at den var faldet på plads i sidste uge, før regnskabet blev udsendt. »Vi nåede i weekenden dertil, hvor vi gerne ville have været i sidste uge, før vi udsendte regnskabet med den forfærdelige revisorpåtegning«, siger Anders Olesen til RB-Børsen. Kreditter afgørende Det fremgik af årsregnskabet, at Incentives fremtid ligger i bankernes hænder. Den videre drift afhang af, om det var muligt at forhandle sig frem til nye kreditter hos bankerne. Et stort driftsunderskud var årsagen til krisen. Sidste år fik Incentive et nettoresultat på 51 mio. kr. mod et underskud på 144 mio. kr. i 1999. Bundlinien kom dog kun ud med positive tal i 2000, fordi Incentive fik 397 mio. kr. i kassen ved at sælge automatfabrikken Wittenborg. Det ordinære resultat før skat blev et dundrende underskud på 387 mio. kr. mod et minus på 161 mio. kr. året før .

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her