Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Ny europaminister: »Grænsesagen har skadet Danmark i EU«
Grænseændring. »Jeg er meget glad for, at vi har truffet beslutningen om at ændre på den tidligere regerings beslutning«, siger Nicolai Wammen. - Foto: MIE BRINKMANN (arkiv)
Den nye regerings beslutning om at droppe planlagt ny toldkontrol vil styrke næste års danske formandskab, siger europaminister Nicolai Wammen (S).
Seneste Nyt
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) gjorde skade på Danmarks omdømme i en grad, der kunne være blevet et problem for det kommende danske EU-formandskab.
Det siger Socialdemokraternes nye europaminister, Nicolai Wammen, til politiken.dk, efter han er er ankommet til sit første ministermøde med kollegerne fra de 26 andre EU-lande.
Vores omdømme har taget skade
Wammen forklarer, hvorfor S-R-SF regeringen som noget af det første besluttede at droppe de planer om delvis genindførelse af toldkontrol ved Danmarks grænser, som den borgerlige regering aftalte med Dansk Folkeparti i foråret.
»Vi var jo imod den aftale, som den tidligere regering lavede med DF. Vi synes, det er en forkert måde at bruge penge på. Samtidig har toldaftalen mellem den tidligere regering og Dansk Folkeparti også skadet Danmarks omdømme i EU«, siger Nicolai Wammen, der i morgen repræsenterer Danmark under et møde mellem de europæiske udenrigsministre i Luxembourg.
»Jeg er meget glad for, at vi har truffet beslutningen om at ændre på den tidligere regerings beslutning. Det gør, at vi kan bruge de danske skattekroner mere fornuftigt – samtidig med, at det klart er en fordel i forhold til et godt samarbejde med de øvrige EU-lande, blandt andet Tyskland«, siger han:
»Det er dermed også en vigtig beslutning forud for det danske EU-formandskab«.
Skarp kritik fra Tyskland
Især vores store naboland og afgørende handelspartner, Tyskland, har reageret med skarp kritik af den tidligere danske beslutning om at genindføre toldkontrol.
Den danske grænsesag skabte også stor bekymring i EU-kommissionen, som netop arbejder på nye regler om betingelserne for, hvornår landene i Schengen midlertidigt må genindføre grænsekontrol.
Kommissionen havde varslet tæt overvågning af gennemførelsen af de danske planer, der i en række andre EU-lande blev betragtet som et udtryk for manglende dansk tillid – og som en politisk underkendelse af det indre marked og reglerne om fri bevægelighed.
Thorning skal mødes med Barroso
Derfor er der lettelse i Bruxelles over den nye danske regerings omstødelse af beslutningen, hvilket kommissionsformand José Manuel Barroso også ventes at sige til statsminister Helle Thorning-Schmidt på torsdag.
Der bliver det nemlig Thornings tur til at besøge EU for første gang som regeringsleder.
Statsministeren vil lægge stor vægt på, at Danmarks nye regering »prioriterer EU og det danske formandskab fra 1. januar meget højt«, siger Nicolai Wammen.
I dag har både udenrigsminister Villy Søvndal (SF) og ministrene for miljø og klima, Ida Auken (SF) og Martin Lidegaard (R), været til deres første ministermøder i EU.
I morgen bliver det så europaminister Wammen, der skal til ministermøde her i Luxembourg, og på onsdag skal han besøge ledende personer i EU’s institutioner i Bruxelles.
Især bliver møder med en række ledende politikere i Europaparlamentet vigtige, fordi parlamentet i kraft af vidtgående ny indflydelse via Lissabontraktaten bliver en afgørende samarbejdspartner for europaministeren under formandskabet.
Se også
1 dræbt og otte såret: Mand går amok i finsk by
Gerningsmand havde lagt sig på taget af en butik, da han begyndte at skyde.
Politikens læsere har vilde visioner for Rådhuspladsen
Kaffen holder lægen fra døren
Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde
Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.
Grandprix-værter stopper kritik med kaviargaver
Barcelona gav Guardiola en sidste pokal
Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter
Forsker omtalte i april en hidtil ukendt agent. Gåden er nu formentlig løst.
Sultestrejkende iranere forlader Stefanskirken på tirsdag
Kristian Leth: Hvor er det typisk brokke-Danmark. Brokke, brokke, brokke
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Seneste TV Danmark
23. maj. KL. 16.16 TV Se de sultestrejkende iranere blive budt velkommen i Stefanskirken
20. maj. KL. 07.34 Istedgade overgi'r sig aldrig
15. maj. KL. 15.48 TV Marinearkæologer undersøger skibsvrag i Femern Bælt
13. maj. KL. 15.29 TV Se højhusene i Rødovre blive jævnet med jorden
11. maj. KL. 13.37 TV Sådan kan det nye Rødovre komme til at se ud
maj
maj
maj
maj
Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'
ibyen anbefaler
restaurant & cafe
Tre håndholdte skovle falder i særlig god jord hos haveeksperter
Gedekølle med citron og persille
9 meter høj Lundin-statue rejses i ny morderpark
Modetips