Annonce
Danmark 16. nov. 2011 KL. 11.00 opdateret 16. nov. 2011 KL. 11.31

25-årig er skyldig i drabet, der antændte bandekrigen

Nævningeting kender 25-årig skyldig i manddrab. En enkelt nævning var uenig.

Annonce
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En 25-årig Hells Angels-'hangaround' kendes skyldig i drabet på 19-årige Osman Nuri Dogan i august 2008.

Det har et nævningeting i Glostrup netop besluttet.

Nævningetinget finder den 25-årige skyldig i mandrab og ulovlig våbenbesiddelse. De tre juridiske dommere og fem af de seks nævninge har fundet manden er skyldig, mens en enkelt nævning er imod.

Ifølge retsformanden lægger retten især vægt på et vidneudsagn fra en frafalden Hells Angels-rocker, som har forklaret, at den 25-årige pralede med drabet en dag de to sammen agerede livvagter for rockeren Brian Sandberg.

Dertil kommer, at retten ikke har fundet den 25-åriges alibi på drabstidspunktet troværdigt. De personer, han har hævdet at være sammen med, har ikke kunnet bekræfte det.

Skudt ved højlys dag
Det er i dag mere end tre år siden, at den såkaldte bandekonflikt mellem rockere og bander tog sin begyndelse med drabet på den 19-årige Osman Nuri Dogan.

Sammen med en større flok kammerater var han samlet foran det lokale pizzaria på torvet i Tingbjerg, da der blev åbnet ild mod gruppen.

Skyldig

  • Den 25-årige hangaround findes skyldig i manddrab efter Straffelovens paragraf 237.
  • Han kendes også skyldig i ulovlig våbenbesiddelse

Kort efter lå Osman Nuri Dogan død på fortovet, men først i dag er der altså faldet dom i sagen, selv om politiet godt nok meget tidligt havde den nu dømte mand i kikkerten.

Allerede dagen efter drabet blev han anholdt, men politiets materiale var ikke tilstrækkeligttil at overbevise dommeren i grundlovsforhøret, som undlod at varetægtsfængsle ham.

Det kom først senere, og under retsmøderne har forsvarer Michael Juul Eriksen da også fremhævet, at de tekniske beviser ikke har været mange, stærkest har været fundet af en krudtpartikel på den 25-åriges trøje dagen efter drabet.

LÆS OGSÅRocker nægter drab der startede bandekrigen

Det kunne lige så godt stamme fra et andet skyderi inden drabet, har forsvareren argumenteret i retten.

Søgte om forfremmelse
Omvendt har anklager Henrik Aagaard påpeget, at den 25-årige flere gange har skiftet forklaring i sagen.

Desuden har anklageren lagt vægt på vidneudsagnet fra den frafaldne Hells Angels-rocker, der har fortalt, hvordan den 25-årige efter drabet pralede med at han havde afgivet de dræbende skud.

Ligeledes har vidnet forklaret, hvordan man stiger i graderne i Hells Angels ved at udføre forskellige opgaver og eksempelvis lemlæste potentielle trusler.

Her har den 25-årige selv fremhævet drabet i Tingbjerg, da han søgte om at stige i graderne, inden han for kort tid siden blev forfremmet til 'hangaround'.

Og i sidste ende var det altså et vidneudsagn, der var stærkt medvirkende til, at dommere og flertallet af nævninge fulgte anklageren og fandt den 25-årige skyldig i mandrab.

Området afspærret
Afgørelsen af skyldspørgsmålet fandt sted under stor politibevågenhed i Glostrup, hvor det forleden kom til sammenstød uden for retten mellem rockere og bander, der var mødt talstærkt op.

LÆS OGSÅBander og rockere er i klammeri foran Retten i Glostrup

I dag havde politiet på forhånd bedt dem om at blive væk og sat afspærringer op i området for at sikre sig, at budskabet var trængt igennem.

Foreløbig er det lykkedes at holde ro og orden i området.

En enkelt episode fik politiet op på stikkerne, da to biler med AK81'ere forsøgte at komme frem til retten. De blev undersøgt og bedt om at vende snuderne den anden vej, hvilket de gjorde uden den store dramatik.

Anklager og forsvarer skal nu procedere igen, inden straffens længde udmåles.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Bandekrig

Foto: MARTIN LEHMANN
Foto: MARTIN LEHMANN

Bandekrigen eskalerede med det dræbende skud mod 19-årige Osman 'Nuri' Dogan i Tingbjerg i august 2008. Forinden var fronterne dog trukket hårdt op mellem Hells Angels og banden på Blågårds Plads.

Det handler krigen om

Foto: BORBERG THOMAS
Foto: BORBERG THOMAS

Skudoversigt
Et års skyderier (august 2008- september 2009):
Her har de skudt (interaktiv grafik)

Manifestet
Hells Angels offentliggjorde i sommeren 2009 et manifest som part i konflikten.

Læs Sjakalmanifestet (eksternt link)

De uopklarede sager
Politichef: Vi havde fanget flere gerningsmænd, hvis vi havde fået hjælp fra offentligheden: 13 sager, der nager

Baggrund
Trekantsdrama åbnede krigen

Foto: OLESEN PETER HOVE
Foto: OLESEN PETER HOVE

Politiken har været på patrulje med Københavns Politis bandeenhed:

Besøg bandekrigens minefelter med Ekko Bravo 21

Annonce
Annonce
Annoncer
Internationalt
26. maj. KL. 08.21

1 dræbt og otte såret: Mand går amok i finsk by

Gerningsmand havde lagt sig på taget af en butik, da han begyndte at skyde.

Politik
25. maj. KL. 23.00

Skattelettelse på 4.100 kroner til folk i arbejde

Krumtappen i regeringens skattereform bliver en klækkelig bonus for at være i arbejde. Samlet pris: godt 9 mia. kr.

Danmark
25. maj. KL. 23.02
Hæder. Journalist Per Michaelsen (med stenen) har fået Venstres frihedspris og Ekstra Bladets Victorprisen for sine afsløringer af danske Stasi-agenter. Arkivfoto: Jørgen Sperling

Kendt journalist og Stasi-jæger mistænkes for at være storspionen, alle leder efter

Forsker omtalte i april en hidtil ukendt agent. Gåden er nu formentlig løst.

Annoncer

Seneste bandeopgør i Danmark

Annoncer

Det sker
Intergalaktisk. Med 'Men in Black 3' har Rick Baker fået mulighed for at udleve endnu en af sine drengedrømme - at lave retrorumvæsener. - Foto: Wilson Webb
24. maj. KL. 19.59

Abemand har lavet 105 rumvæsener til 'Men in Black 3'

ibyen anbefaler

restaurant & cafe