Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Hjælpeprojekt i Aarhus blev en dundrende jule-fiasko
belastet. Mølleparken i Aarhus blev for nylig renoveret. Men parken er ramt af problemer med hærværk og narkomaner. - Foto: PEDERSEN TOBIAS NØRGAARD
Velmenende pædagogstuderende kunne ikke lokke hjemløse til med gratis mad.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det skulle have været så godt. Og så endte det alligevel skidt.
En gruppe studerende fra Peter Sabroe Seminariet i Aarhus havde ellers gjort alt, hvad de kunne for at skabe lidt lys i julemørket for hjemløse i Smilets By.
588 mennesker lever nemlig, ifølge de studerende på Peter Sabroe Seminariet, uden et hjem i Aarhus. Og de hjemløse skulle også mærke, at det er jul.
De studerende slog derfor i sidste uge et telt op i Mølleparken midt i Aarhus, et af de mest belastede områder i byen, hvor narkomaner og andre misbrugere går på jagt efter stoffer. De vordende pædagoger satte også nogle olietønder op og tændte bål.
Men ingen hjemløse troppede op, til trods for, at der i teltet både var gratis, varm mad og drikke, og endda gratis tøj. Det skriver Lokalavisen.dk.
Julefrokost 'skyld' i fiaskoen
Hjemløseprojektet gik under navnet 'Giv en gave'.
»Vores gave skal gå til de hjemløse, fordi vi ønsker at sætte fokus på en samfundsgruppe, der især har hårde vilkår i vinterperioden. Derfor inviterer vi ’Hus Forbi-sælgerne’ og alle beboerne på varmestuerne rundt om i byen til gratis kage og kaffe«, skrev de studerende i en pressemeddelelse, som de sendte ud i dagene op til projektet.
Men til trods for, at der i Aarhus altså er mere end 500 hjemløse, så kom ingen forbi, da de studerende åbnede teltet om morgenen torsdag i sidste uge. Det var der en god grund til.
På et af de nærliggende væresteder, i Jægergårdsgade, var der samme dag julefrokost for hjemløse. Og hvem gider så stå i et telt, olietønder og gratis kaffe eller ej?
»Vi skulle nok have orienteret os noget bedre. Det var en dum begynderfejl«, siger pædogogstuderende Troels Windahl fra projektet 'Giv en gave' til Lokalavisen.dk.
Maden blev smidt ud
Dagen gik, uden at de hjemløse i Aarhus lod sig friste af den varme mad og drikke, som var blevet doneret af lokale caféer som Dee Dee’s, Lindas og Drudenfuss.
Ud på eftermiddagen dukkede tre hjemløse dog pludselig op i teltet. De kom direkte fra julefrokosten på værestedet i Jægergårdsgade, men de gik hurtigt igen, da de havde fået et par humpler brød med sig.
Resten af maden, som de pædagogstuderende havde gjort klar, blev smidt ud.
Studiegruppen fra Peter Sabroe Seminariet havde også skaffet noget varmt tøj fra forskellige genbrugsbutikker og et par soveposer fra Jysk Sengetøjslager. Dette blev afleveret til Frelsens Hær, da ingen af byens hjemløse altså havde den store lyst til at deltage i julestuen i Mølleparken.
Se også
Rejsekortet er fyldt med prisbøvl
»Du står på bussen og aner ikke, hvad det kommer til at koste«, siger frustreret kunde.
Wozniacki skifter farmand ud som træner
Caroline Wozniacki har to kandidater til posten som ny træner.
Poppens superwoman tager kontrol over København
Ny britisk dramaserie boltrer sig indholdsløst i grandiose setupper
Serien om stormagasinet Selfridges og dets grundlægger er lag på lag-nostalgi.
EU-rapport: Danmark har mange strande med beskidt vand
Ven til tiltalt i Woolwich-drab: MI5 ville hyre ham
Advokat. Grønlandstur forhindrede Løkke i at vidne
Selvom Venstres formand kom hjem fra rejse mandag, udskød han planlagt afhøring i statsløsekommission tirsdag.
Politikens løbeguide uge 1: Tab dig, kom i form eller slå kollegaen til DHL stafetten
Stor liveaften: Følg med direkte i en højspændt sportsaften
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
Løkke uddyber: Bl.a. i længde er 'standpunkt' og 'holdning' to meget forskellige ord
Trafiklys betydning