Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Fagforeningsboss håner pædagoger: I klynker og er selvoptagede
Det er finere at sidde på kontoret end at passe børnene, lyder Jan Hobys kritik.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:»Hvordan kan man se forskel på pædogoger og pædagogmedhjælpere på en legeplads?«.
»Pædagogerne drikker kaffe og reflekterer over børnenes udvikling, mens medhjælperne render rundt og leger med børnene«.
Den hårdtslående vittighed bliver fortalt til Berlingske Tidende af Jan Hoby. Han er næstformand i fagforeningen LFS, der organiserer de københavnske pædagoger og har omkring 10.000 medlemmer.
SKRIVEr der for meget Bordieu i vuggestuen?
I et interview med avisen langer han hårdt ud efter sine egne medlemmer. Det sker som reaktion på vuggestueforsker Ole Henrik Hansen, som har udtalt, at danske vuggestuer er så elendige, at en stor del dem bør lukkes.
Ole Henrik Hansen har i en ny ph.d.-afhandling dokumenteret »rystende forhold i mange vuggestuer«, skriver Berlingske Tidende.
Sanseløse pingviner
Han fremfører blandt andet, at børn helt ned til ti måneder mødes med ligegyldighed og afvisning fra pædagogerne, hvilket får børnene til at frakoble alle følelser og gå omkring »som sanseløse pingviner«, lyder det altså fra forskeren.
Pædagogernes næstformand, Jan Hoby, giver forskeren ret et langt stykke af vejen, og siger, at der er behov for selvransagelse hos pædagogerne.
LÆS OGSÅKøbenhavner-politiker vil have undersøgt byens vuggestuer
Ifølge fagforeningslederen er problemets kerne, at pædagogerne i mange år har jagtet en højere status for deres fag og har skabt en illusion om, at de er en slags pseudo-akademikere:
»Vi er de mellemlange uddannelsers pjalteproletariat. Det er blevet finere at sidde på kontoret, mens det er mindre fint at have med børnene at gøre«.
»Der er mange pædagoger, der mener, at de skal holde møder i børnetiden, mens medhjælperne passer børnene«, siger Jan Hoby til Berlingske Tidende.
Han siger videre:
»Der er steder, hvor pædagoger er så optaget af sig selv og deres statushævdelse, at de har mistet fokus på opgaven«.
»Børnenes tid bliver kannibaliseret af møder, hvor pædagoger sidder og brokker sig over, at de har det 'åh så hårdt' og mangler ressourcer. Drop klagesangene og få igen fokus på børnene«, lyder opråbet fra Jan Hoby, der repræsenterer cirka 10.000 pædagoger i København.
LÆS OGSÅForsker: Forholdene er rystende i danske vuggestuer
Fagforeningen BUPL, der organiserer cirka 55.000 pædagoger i hele landet, er ikke enig i kritikken.
»Det er velkomment med en debat om vuggestuer, og kritikken kan være relevant enkelte steder, men jeg synes, at nogle af Ole Henrik Hansens udtalelser er respektløse over for landets pædagoger«, siger BUPL's formand Henning Pedersen til Berlingske Tidende.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
København under anklage: Metrobyggeri er ulovligt
Københavns Kommune er i gang med at overtræde dansk og europæisk lov i metrosagen, siger ekspert. Kommuner og stat afviser.
Brandvæsenet måtte i nat rykke ud til nye bilbrande i Stockholm
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Guide: Her er musikskribenternes bedste festival-tip
Vi giver et bud på sommerens bedste festivalkoncerter.
Politiet leder efter vidner til brutalt overfald: »Sagen har meget høj prioritet«
59-årig hundelufter er i livsfare efter et overfald i Vollsmose i Odense.
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra