Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Nu uddeles den første Tøger-pris
hædret. Nader Mousavizadeh overækker Marlene Wind prisen på vegne af komiteen. - Foto: Martin Lehmann
Wind bliver første modtager Tøger-prisen, der uddeles i dag. Hun har mod til at gå imod både tidsånd og politikere, lyder begrundelsen.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Marlene Wind bliver første modtager af den nystiftede Tøger-pris, når den uddeles i JP/Politikens Hus i dag kl. 16.
»Jeg er både utrolig glad for skulderklappet, men også rørt fordi Tøger var og altid har været et intellektuelt fyrtårn og en rollemodel for mig«, siger hun.
Professoren ved Københavns Universitet vinder prisen for »sin utrættelige formidling af viden om Danmarks rolle i det europæiske samarbejde«, skriver komitéen om den kontroversielle professor.
Marlene Wind fortjener hæderen, fordi hun har været sit intellektuelle og faglige ansvar bevidst, mener komitéen.
Appel til den indre svinehund
Professoren kom ellers i modvind i sommer, da hun udtalte sig kritisk om Dansk Folkepartis forslag om at genindføre grænsekontrollen, som hun kaldte for en »appel til den laveste fællesnævner og den indre svinehund«.
En sag som hun også benytter lejligheden til at omtale.
»Tøger ville have en ligeså strid kamphane i forsvaret for de åbne grænser i Europa som jeg var i sidste sommers grænse kontrolsag. Og jeg er overbevist om, at han – som jeg – ville have skoset især den borgerlige regering for at have droppe alle sine europæiske idealer og ladet sig koste rundt i manegen af Dansk Folkeparti«, siger hun.
Tør gå imod tidsånd og politikere
Sagen om grænsekontrollen fik Pia Kjærsgaard til sætte spørgsmålstegn ved Marlene Winds integritet og dømme hende ude.
Marlene Wind trak sig i en længere periode tilbage fra spalterne, men er nu tilbage. Og her fortsætter hun sit arbejde, der ligesom Tøger Seidenfadens virke er vendt mod sammenhængen mellem Danmark og resten af verden, mener komitéen.
»Som professor har hun både viden og platform, og det forpligter, siger hun, når hun går imod tidsånd og politikere i sin afdækning og beskrivelse af, hvorledes Europa ser ud i dag, og hvilke konsekvenser det får for dansk selvforståelse«, skriver komitéen i sin motivation.
LÆS OGSÅ Marlene Wind: Den utrætteligt engagerede formidler
Prisen på 25.000 kroner skal uddeles til en person, som er forkæmper for de værdier, som Tøger Seidenfaden repræsenterede som debattør og redaktør. Værdier som frisind, ligestilling, ansvar og anstændighed.
»Med med Tøger Seidenfadens alt for tidlige død i 2011 mistede det danske samfund en stemme, der i over 25 år spillede en central rolle for Danmarks engagement i verden og verdens i Danmark«, siger Lars Munch, administrerende direktør for JP/Politikens Hus og medlem af komitéen.
Tøger var kosmopolit og ærkedansk
Lars Much var desuden personlig ven med Tøger Seidenfaden, som han betegner som en verdensborger og oplysningstænker.
»På én gang kosmopolit og ærkedansk. Som redaktør, debattør og aktivist kombinerede han en usædvanlig begavelse og viden med moralsk integritet og civilcourage. Hans kritiske fokus var især rettet mod intolerance over for udsatte grupper og mod ekstremisme af enhver art«, siger han.
LÆS OGSÅMarlene Wind får den første Tøger Seidenfaden-pris
Komitéen består af Tøger Seidenfadens enke, journalist Tine Eiby, Lars Munch administrerende direktør i JP/Politikens Hus direktør i Oxford Analytica, advokat Per Magid, Det Udenrigspolitiske Selskabs direktør Klaus Carsten Pedersen, Dr. Phill og professor ved Københavns Universitet Helle Porsdam og Louisianas direktør Poul Erik Tøjner.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Vikartimer bruges til at underholde
Under halvdelen af folkeskolens vikarer har den nødvendige uddannelse. Elever kræver handling.
Verdens ledere skændes om Syrien
Kina vil lære af Danmark: Importerer danske børnehaver og pædagoger
Kommentar: Northside Festival trådte i karakter
Politikens Simon Lund mener, festivalen er ved at tage form som en markant musikbegivenhed.
Tidligere Matas-ejere står til at score 700 mio. kr.
S vil belønne læk af skatteoplysninger
Græsk premierminister vil genåbne stats-tv
Efter kritik i indland og udland over lukningen af en græsk tv-kanal vil premierminister genåbne den.
Kvinderne vil ikke længere nøjes med kvindeløb
Borgmester afviser idé om afgift for vejarbejde
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
10. jun. KL. 08.31 TV Busulykke i Tyskland: Her er den havarerede dobbeltdækker
Ung mand optog hel politivoldsvideo på højkant
Guide til grillkød