Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Naboer er evakueret før højhuse sprænges i luften
SPRÆNGNINGSKLAR. Her er et af højhusene fotograferet i 2008, hvor beboerne i husene var flyttet. - Foto: JAN GRARUP
Se det live på politiken.dk, når to højhuse i Rødovre bliver jævnet med jorden klokken 12.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Naboer fra det område i Rødovre, hvor to store højhuse i dag skal sprænges væk, er her til morgen blevet evakueret.
Ruskær og Agerkær
Kilde: Boligforeningen AAB
Fra 162 boliger er de omkring 200 beboere blevet tvangsevakueret, mens de cirka 2.000, der bor inden for en afspærret zone, selv har kunnet bestemme.
Beboerne har fået mulighed for at opholde sig på Milestedet Skole, indtil de klokken 14 planmæssigt kan vende tilbage til deres boliger.
På Milestedet Skole bliver der i dag arrangeret spisning og underholdning for beboerne. Der kommer en klovn forbi til børnene, og de nysgerrige kan følge sprængningen af de store nabobygninger på storskærm.
Klokken 12 bliver de to højhuse, der har navnene Ruskær og Agerkær, sprængt i luften, og det er ikke småting, der bliver sprængt væk.
Ruskær har 13 etager og er 37 meter højt. Agerkær har 15 etager og er 42 meter høj.
Med 70 kilo sprængstof bliver husene sprængt væk af det skotske firma Safedem
Ialt var der 312 lejemål i de to ejendomme, der blev bygget i 1954 og 1956. Dengang var de et særsyn, men de sidste år har de blot ventet på at blive revet ned: Boligforeningen AAB, der ejer dem, vurderede, at en nedrivning var billigere end en renovering.
Giver støvsky
I februar og marts har sprængningsteknikerne udført prøvesprængninger i begge højhuse for at finde ud af, hvor meget sprængstof, der er brug for.
To stykker betonvæg blev ved den lejlighed sprængt for at afgøre størrelsen på sprængstofladningen og behovet for afdækning af omgivelserne.
LÆS MEREHøjhusbrag i Rødovre bliver en lukket fest
Prøvesprængningerne gav fuldt tilfredsstillende resultater – betonvæggene blev knust efter hensigten, og ingen murbrokker blev slynget ud.
Støvet er ikke farligt, men kan virke ubehageligt, hvis man står udendørs i vindretningen.
Hvor langt støvskyen spreder sig, og i hvor stort et område, der efterfølgende vil ligge støv, afhænger af vindretning og vindstyrke på tidspunktet for nedrivningen.
Evakuerede beboere
De seneste år har de to højhuse haft en turbulent tilværelse. Nytårsdag i 2007 blev beboerne i de to højhuse evakueret, fordi det stormede. Man frygtede, at de to bygninger kunne styrte sammen.
Det rådgivende ingeniørfirma Klaus Nielsen havde allerede i 2001 påpeget, at der var revner i bygningernes beton ved altangangene.
I 2005 konkluderede samme ingeniører, at de to højhuse var i fare for at styrte sammen i stormvejr.
LÆS OGSÅRødovre-højhuse rives ned for at spare 300 millioner
Boligforeningen AAB, der ejer husene, besluttede derfor, at bygningerne ikke skulle renoveres, men rives ned.
Gennem efteråret 2006 gennemgik beboerne evakueringsøvelser, som de fik brug for allerede få måneder senere, den 1. januar 2007.
Dyrt at renovere
Senest har Statens Byggeforskningsinstitut afvist, at husene kan styrte sammen.
Men AAB fastholder, at de skal rives ned, fordi det er billigere end at renovere dem. Beregninger har tidligere vist, at en renovering vil koste 350-450 millioner kroner, og det er for dyrt, også for Landsbyggefonden, der støtter renoveringer af almennyttige boliger.
Dermed er en nedrivning af husene med en pris på knap 100 millioner kroner den eneste realstiske løsning på at få gjort noget ved husenes dårlige tilstand.
Politiken.dk viser live-tv fra sprængningen. Følg med fra klokken 11.45.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
EU-rapport: Danmark har mange strande med beskidt vand
Nye tal fra Det Europæiske Miljøagentur viser, at vi i Danmark har flere forurenede badestrande end EU-gennemsnittet. Minister mener, at kommunerne er på vej til at løse problemerne.
Ven til tiltalt i Woolwich-drab: MI5 ville hyre ham
Advokat. Grønlandstur forhindrede Løkke i at vidne
Selvom Venstres formand kom hjem fra rejse mandag, udskød han planlagt afhøring i statsløsekommission tirsdag.
Nyt smykkekup ryster filmfestival
Diamanthalskæde til 13 millioner kroner stjålet fra fest på Hotel du Cap-Eden-Roc.
Kessler glæder sig til at få Froch-kamp overstået
Hash er farligere og langt sværere at slippe, end vi tror
Bayern-boss: På topniveau er Bayern bedst
Hvis Bayern München og Borussia Dortmund spiller op til deres bedste, er Bayern bedst, mener Matthias Sammer.
Ekspert: Indgreb kan ikke tvinge lægerne til at arbejde
Regionerne kan ikke tvinge lægerne til at arbejde, men en konflikt komme til at koste lægerne dyrt.
Brande og hærværk i nat i svenske byer
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
22. maj. KL. 23.38 TV Metro-teknikere samler gigantisk underjordisk maskine
22. maj. KL. 12.19 TV Uddannelsesredaktør: »Spillet er i fuld gang. Der bliver råbt og skreget«
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning