Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Politiet holder øje med danske rockere i Thailand
Opsyn. Politiet holder øje emd de danske rockere - også i udlandet. - Foto: DRESLING JENS
HA og Bandidos har etableret sig i landet, men skal ikke tro, de har fred derude, siger politiet.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danske rockere fra Hells Angels og Bandidos står bag oprettelsen af rockerafdelinger i Thailand, og rockernes interesse for det asiatiske land skyldes muligvis ikke kun det solrige klima. Thailand kan blandt andet bruges til hvidvaskning af penge fra kriminelle aktiviteter i Danmark og som afsæt for narkoforsyninger hjemtil.
Desuden kan kriminelle i Thailand organisere handel med kvinder, der kan sendes til Danmark som prostituerede.
In EnglishPolice monitor Danish bikers in Thailand
Rockeres aktiviteter i Thailand har nu fået rigspolitiet til at indgå et tæt samarbejde med politimyndighederne i Thailand, oplyser lederen af Rigspolitiets Nationale Efterforskningscenter, Kim Kliver:
»Rockerne skal ikke tro, at de kan have helle i Thailand og etablere en base for kriminelle aktiviteter i Danmark. Både Thailand og Danmark er interesseret i at bekæmpe den organiserede kriminalitet, som medlemmer af rockergrupperne herhjemme står for, og derfor har vi nu aftalt, at de mange erfaringer, som vi her i Danmark har med indsatsen mod rockerne, dem kan vi give videre til politiet i blandt andet Bangkok og ferieområdet Pataya, ligesom vi kan hjælpe thaierne i konkrete sager, hvis de ønsker det«.
Ledende danske Bandidosrockere var allerede for 6-8 år siden med til at etablere Bandidosafdelinger i blandt andet Bangkok, og i år har danske Hells Angels-rockere været med til at oprette en HA-afdeling i Pataya.
Fokus på kvindehandel
Politiet herhjemme har registreret, at der foregår en livlig rejseaktivitet, hvor danske rockere tager på kortere eller længere ophold i Thailand. Hvor stor denne trafik er, vil Kim Kliver ikke ud med, men han siger:
»Indsatsen her i landet mod rockerne har presset dem. Ikke alene har vi fængslet mange af dem, vi har også ramt rockerne der, hvor det gør mest ondt: på pengepungen. Skat har beslaglagt værdier, for eksempel biler, smykker og kontanter, og stanget skatte- og momsbøder ud, så de kriminelle rockere har måske behov for at placere deres penge andre steder, hvor de tror, vi ikke kan komme til dem«.
LÆS OGSÅBandidos-rockere sendt seks år i fængsel for skud
Denne såkaldte Al Capone-metode kostede sidste år rockerne og banderne op mod 100 millioner kroner, viser den seneste årsopgørelse over politiets rocker- og bandeindsats.
Kim Kliver siger, at politiet er opmærksom på, at Thailand i danske rockeres øjne kunne være et sted, hvor de måske kunne gemme penge og skaffe sig eksempelvis nye forsyningsveje for narkotika og handel med kvinder.
»Kvinder fra Østen er den største gruppe handlede kvinder herhjemme. Vi vil derfor være opmærksomme på, om medlemmer af rockergrupperne viser interesse for dette marked«, siger NEC-chefen.
LÆS OGSÅRockere slås med køller i Hvidovre
Danmark har i forvejen gennem Europol et tæt samarbejde med EU-landene og lande på Balkan om at bekæmpe organiseret grænseoverskridende kriminalitet, blandt andet af den slags, som medlemmer af rockergrupperne bedriver. Samarbejdet med Thailand er det første af sin slags uden for Europa, men næppe det sidste.
»Vi interesserer os også, ikke mindst via Europol, for andre områder, hvor rockerne kunne udvise samme interesse for at etablere sig, som de har udvist i Thailand«, siger Kim Kliver, dog uden at byde nærmere ind på, hvor i verden det kunne være.
Selv om de mange voldelige sammenstød herhjemme mellem især indvandrerbander og rockergrupper er tage lidt af det seneste par år, er rockernes og bandernes styrke ikke mindsket og deres kriminelle forretninger ikke taget af. Tværtimod.
Hooligans bliver rockere
Rigspolitiets rocker- og bandeopgørelse for 2011 viser således, at politiet har styr på 133 rocker- og bandegrupper med i alt godt 1.800 medlemmer. Begge tal er højere end året før. 1.000 af de 1.800 rockere og bandemedlemmer hører til den hårde del af grupperingerne, nemlig Hells Angels, Bandidos og deres støttegrupper, samt de mest velorganiserede bander. Rockerne kan mønstre 700 medlemmer, mens banderne tæller 300.
Dertil kommer cirka 800 medlemmer af mere lokale og løsere funderede kriminelle rocker- og bandegrupper.
Ifølge opgørelsen konstaterer politiet nu, at især hooliganmiljøet omkring de store fodboldklubber er leveringsdygtigt i nye medlemmer til rockergrupperne, mens banderne rekrutterer nye medlemmer i nogle af de belastede boligområder og fra deres egne familier.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Fedmeoperation er et skridt mod Det Hvide Hus
Udseende skal ikke undervurderes, siger USA-ekspert om guvernørs fedmeoperation.
Eksperter: Unge risikerer at skulle betale for ældres pensionsfest
Kaboom: Se 3,5 kilometer motorvej blive sprængt i luften
Daft Punks nye album er en håndværksmæssig bedrift i særklasse
Dette års mest imødesete album er intet mesterværk, men det vinder på sit mageløse håndværk.
Voldsomt regnvejr skyller ind over landet
Lokalpolitikere forlader socialdemokraterne i protest over Thorning
Byrådspolitiker og regionalpolitiker barsler med ny fællesliste i Nordjylland.
Anmelderne i Cannes: Vi har en Guldpalme-vinder
Paolo Sorrentinos 'La Grande Bellezza' er den bedste i Cannes i år, lyder dommen.
Giro-stjerne er mere end en døgnflue
Live fra lægeklinik: Thomas Gorlén havde 32 patienter i konsultationen i dag
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
Zuckerberg har købt Helle Thorning-Schmidt
McDonaldskurven