Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 18. maj. 2012 KL. 18.14 opdateret 18. maj. 2012 KL. 19.13

24-årig mand såret af knivstik i Tingbjerg

En 24-årig mand er uden for livsfare, efter at han blev stukket med kniv under den ene arm i Tingbjerg.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

En 24-årig mand er blevet bragt til Rigshospitalets Traumecenter, efter at han er blevet stukket ned med en kniv.

»Han er blevet stukket under den ene arm, men er uden for livsfare«, siger den centrale efterforskningsleder, Emil Jensen.

»Han bliver fundet i en privat have i nærheden af Bystævneparken og derfra bragt til Rigshospitalet«, fortsætter han.

Meldinger om tumult
Knivstikkeriet er formentlig sket i omkring Ruten i Tingbjerg, hvorfra offeret så er løbet over til Bystævneparken.

»Vi har fik nogle meldinger om tumult i Tingbjerg, men om det er rigtigt eller om det har noget med knivstikkeriet at gøre, ved vi ikke. Folk derude er ikke særligt meddelsomme«, siger vagtchefen Jens Christiansen.

Ledende bandefigur
Ifølge eb.dk er den 24-årige en ledende figur i bandemiljøet i Tingbjerg, der er allieret med Blågårds Plads gruppen.

Tirsdag blev de formodede ledere af Blågårds Plads gruppen, brødrene 'Lille A' og 'Store A' beskudt fra en bil på Vodroffsvej på Frederiksberg.

Det er dog uvist, om fredagens knivstikkeri har noget med skyderiet at gøre.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau