Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 21. maj. 2012 KL. 14.21

Skydeleder slipper med dagbøder for at skyde kollega

Skydeleder undgår fængsel efter at have skudt betjent i benet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Beviserne var for svage til, at Københavns Byret ville sende skydeleder i fængsel.

I stedet lyder dommen på 20 dagbøder af 500 kroner og en erstatning på 51.454 kroner til offeret.

Den 46-årige skydeleder, der var tiltalt for at skyde og såre en kollega sidste år, reagerede stærkt, da dommen blev afsagt. Han græd af lettelse, da han havde frygtet den fængselsstraf, som anklageren havde argumenteret for.

Frygtede det værste
Siden september har han frygtet det værste efter, at han kom til at skyde sin kollega i skinnebenet.

Det skete under en skydeøvelse på Københavns Skyttecenter på Amager.

Skydelederen havde fået af vide, at patronen var af ler og derfor ville smuldre, når den ramte en hård facade.

Det gjaldt imidlertid ikke træ, og patronen gik lige igennem en barak og ramte kollegaen i benet. Den 36-årige mand var efterfølgende indlagt i knap en måned og kan stadig kun gå ved hjælp fra krykker.

LÆS OGSÅSkydeleder tiltalt for at skyde betjent

Inden retsmødet gik i gang, var varmen i lokalet i den gamle bygning i Københavns Byret ved at blive for meget for den tiltalte.

Anklagemyndigheden ville have ham i fængsel tiltalt for tre forhold: Overtrædelse af våbenloven, uagtsom legemsbeskadigelse samt uagtsom legemsbeskadigelse under skærpende omstændigheder.

Retten mente ikke, at der var beviser for overtrædelse af våbenloven, og dommerne fandt ligeledes ikke tilstrækkelige beviser for de skærpende omstændigheder. Tiltalte har selv erkendt, at han uagtsomt kom til at skyde og såre sin kollega.

Stod til at miste alt
Som tjenestemand gælder det, at man ikke må have fået en dom for hverken betinget eller ubetinget fængsel. Derfor ville konsekvenserne for skydelederen have været for store ifølge forsvareren. Et argument som dommeren var enig i.

Nu er det i stedet op til Rigspolitiet at vurdere, om han kan fortsætte sit job som skydeleder.

LÆS OGSÅSkudt betjent måtte selv ringe 112

Dommeren mente også, at hændelsesforløbet var et tegn på, at den 46-årige skydeleder ikke skød for at skade nogen.

Inden han affyrede det, han troede var ufarlig ammunition, havde han sikret sig, at ingen var tæt på træbarakken. Han havde dog ikke taget højde for, at hans kollega befandt sig inde i barakken, da han ikke mente, at der var nogen sandsynlighed for, at ammunitionen ville gå igennem.

Samtidig reagerede han ikke på sin kollegas råb om hjælp. Hvilket, mente dommeren, var endnu et tegn på, at skydelederen fandt det utænkeligt, at nogen skulle kunne komme til skade.

Den tiltalte har valgt ikke at anke dommen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken