Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





»Det er nogle værre kællinger, vi har i politikerne«
Dømt maskingast lagde ikke fingrene imellem, da han skrev en mail til sin far om piratsag.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer
TV Husmødre bruger potter og pander som støj-våben
TV Nordirland skjuler tomme butikker med snyde-facader under G8
TV Analyse: Vanskelige forhandlinger præger G8-topmøde
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:International piratjagt
Antallet af piratangreb ud for Østafrika har været et stort problem for skibsfarten. Blandt de danske ofre for de somaliske sørøvere er en dansk sejlerfamilie med to voksne og tre børn samt to gaster. De blev frigivet efter næsten et halvt års fangenskab.
To danske søfolk fra rederiet Shipcraft har været holdt som gidsler i holdt som gidsler i 838 dage, inden de blev løsladt.
En 27-årig maskingast, der i dag er idømt 14 dages betinget fængsel for grov pligtforsømmelse og for at videregive militære hemmeligheder, har anket dommen.
»Jeg er rystet over denne her dom, som jeg synes er frygtelig hård. Han var anklaget for pligtforsømmelse af særlig grov karakter i den militære straffelov – det blev han frikendt for, mens han blev dømt for grov pligtforsømmelse. I det lys synes jeg, det er en ekstra hård straf. Jeg mindes ikke, at en overtrædelse af den paragraf (§ 27, stk. 1 i den militære straffelov, red.) har givet fængselsstraf. Vi anker nu dommen til frifindelse«, siger den dømte maskingasts advokat, Claus Rehl, til Politiken.
Hele sagen drejer sig om en mail, som den 27-årige sendte til sin far under udstationering på det danske krigsskib ’Esbern Snare’, der kæmper mod pirater ved farvandet ud for Somalias kyst.
Skrev om gidsler
Maskingasten forklarede i mailen, at besætningen på ’Esbern Snare’ via sms havde været i forbindelse med faderen i den familie på fem fra Kalundborg, som sammen med to gaster under en jordomrejse i familiens sejlbåd var blevet taget som gidsler af somaliske pirater 24. februar 2011 omkring 300 sømil fra Somalias kyst.
LÆS MERETiltalt: Esbern Snare kunne befri sejlergidsler
Sms’erne fra gidselskibet blev sendt, mens danskerne blev tilbageholdt af piraterne.
I mailen skrev maskingasten nogle dage efter gidseltagningen følgende:
»Det er nogle værre kællinger, vi har i politikerne. I fire nætter havde vi skygget det kaprede sejlskib. Skjult fra piraterne fik vi endda sms’er fra faderen om bord med detaljerede informationer om, hvor mange, hvilke våben og hvor i båden de opholder sig. Befrielsesplanen blev godkendt hele vejen op til forsvarschefen, men af frygt for det forestående valg (folketingsvalg, red.), hvis noget gik galt, stoppede den der«, skrev maskingasten til sin far.
Tilfredse med dom
Disse oplysninger blev efterfølgende videregivet af maskingastens mor og endte ad kringlede veje hos NATO-officerer i Tyskland, som indberettede sagen til det danske forsvar.
Herefter indledte Forsvarets Auditørkorps en straffesag mod maskingasten.
»Der er forskellige grunde til, at vi mener, at der er tale om særlig grov pligtforsømmelse. Specielt alvorlige er de oplysninger i mailen, som risikerer at true gidselfamilien på livet, hvis de bliver offentlige. Det kommer jo frem, at faderen kan sende meddelelser til krigsskibet. Vi kan kun gisne om, hvad der var sket, hvis de oplysninger var nået tilbage til gidseltagerne«, siger auditør Peter Rask.
LÆS MERESoldat dømt for at lække pirat-oplysninger
Forsvarets Auditørkorps er tilfredse med dagens dom, men vil, når sagen kommer for landsretten, argumentere for en skærpelse af dommen og kræve dom for særlig grov pligtforsømmelse.
Den 27-årige maskingast og hans advokat afviser, at der var afgivet klare instrukser om, hvilke oplysninger man måtte viderebringe, og hvilke der var hemmelige.
»Der blev talt åbent om det på skibet, hvor vi alle var meget frustrerede, og jeg tænkte ikke over, at jeg ikke måtte skrive det til min far, som selv er sikkerhedsgodkendt af Forsvarets Efterretningstjeneste«, sagde den anklagede i retten ifølge Ritzau.
Åben information på skibet
Maskingastens forsvarsadvokat Claus Rehl bakker op.
»Officererne på ’Esbern Snare’ kunne ikke engang holde oplysningerne hemmelige om bord på skibet – min klient er maskigast og burde overhovedet ikke vide noget om sms’er fra gidslerne. Hvordan skal han vide, at han ikke må sende det videre, når det er åben information på skibet?«, siger advokat Claus Rehl.
LÆS OGSÅ To gidsler frigivet efter 20 måneders fangenskab hos pirater
Maskingasten er stadig ansat i Forsvaret, hvor han ifølge sin advokat ønsker at gøre karriere – under hele sagen er hans karriere sat på standby, og han risikerer at få en fyreseddel, hvis dommen bliver endeligt stadfæstet.
Familien og de to gaster, som blev taget som gidsler ved Afrikas Horn 24. januar, endte med at sidde som gidsler i mere end et halvt år, inden de i begyndelsen af september blev frigivet, efter at piraterne havde modtaget er større millionløsesum.
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra tidligere forsvarsminister Gitte Lillelund Bech (V), der var øverste politiske ansvarlige for en eventuel befrielsesaktion, og hos Forsvarsministeriet afviser man at kommentere på operationelle forhold.
Se også
Naboer ignoreres i historisk metrosag
Metro-byggeriets naboer høres ikke, når afgørelse om erstatninger træffes.
Etisk Råds formand vil give unge ret til fri abort
Kvinder over 15 år skal selv bestemme, om de vil have abort, mener Jacob Birkler. Politikere og Sex og Samfund er åbne for debat.
Vi er bange for fuglene
Obama har indledt vigtigt Berlin-besøg
Den amerikanske præsident taler i morgen i Berlins centrum, hvor op imod 8000 politifolk passer på Obama.
Sygeplejersker kræver erstatning for nødberedskab
Torvehaller skal genoplive døende bymidter i provinsen
Ekspert: »Lige nu står Taleban i en ret god forhandlingsposition«
Forventningerne til fredsforhandlingerne med Taleban bør ikke skrues i vejret, mener professor i militære studier.
To politibiler støder sammen under udrykning
Sammenstød i Korsør under udrykning. Flere tilskadekomne.
Nyrup og Lykketoft forbrødret efter ti års afstand
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
18. jun. KL. 23.31 TV Ny protestform i Tyrkiet: at stå stille
18. jun. KL. 21.30 TV Bombeangreb mod sportsklub i Malmø
18. jun. KL. 13.22 TV Ekstrem regn skaber 40.000 hjemløse
18. jun. KL. 12.32 TV Politiet overrasket over fredelige demonstrationer ved G8-topmødet i Belfast
18. jun. KL. 11.00 TV Se VM-protester i Brasilien: 200.000 demonstrerer