Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 16. aug. 2012 KL. 20.27

Far til tvillinger var måske sindssyg

Far nægter sig skyldig i at ville dræbe tvillingdøtre på Rigshospitalet. Han varetægtsfængsles i 21 dage.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den 58-årige far, der sigtes for at have stukket sine tvillingdøtre adskillige gange med en kniv på Rigshospitalet søndag eftermiddag, er ved et lukket grundlovsforhør blevet fængslet i tre uger.

Dommeren bestemte, at han skal tilbringe varetægtsfængslingen i isolation på et psykiatrisk hospital.

I grundlovsforhøret slog forsvareren fast, at faren nægter sig skyldig i at have forsøgt at dræbe pigerne.

»Der er sandsynlighed for, at han var ramt af sindssyge på tidspunktet«, sagde farens forsvarer ved grundlovsforhørets start.

LÆS MEREFar til sårede tvillingepiger nægter drabsforsøg

Manden kom selv alvorligt til skade, da han efterfølgende stak sig selv og sprang ud ad et vindue på første sal. Derfor kom han humpende ind i retslokalet på krykker - tydeligt svækket med flere skader i ansigtet, og det ene øje var knebet sammen og rødt.

Faren optrådte meget høfligt i grundlovsforhøret.

»Jeg vil gerne sige undskyld til dommeren for, at jeg ikke har kunne rejse mig for Dem, når De har gået ind og ud af lokalet«, sagde han og bukkede, da han var på vej ud af retssalen igen.

Dør smækket hurtigt i
Det var søndag eftermiddag, at faren sårede begge sine døtre med en kokkekniv på Rigshospitalets patienthotel.

Politiet fik meldingen klokken 13.29, da pigernes mor slog alarm om, at manden havde truet med en kniv.

Manden åbnede kortvarigt døren til værelset omkring klokken 13.42 men smækkede hurtigt døren i igen. Politiet kom først ind, da manden hoppede ud ad vinduet.

LÆS MEREPolitiet sigter far for drabsforsøg på tvillingepiger

Da retsmødet foregik for lukkede døre er mandens forklaring om, hvorfor han stak døtrene med kniven, ikke kendt.

Begge piger har siden mandag ligget i respirator, men er uden for livsfare.

Familien har i længere tid boet på patienthotellet, da den ene pige i flere år har været alvorligt syg.

ritzau