Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 21. aug. 2012 KL. 20.51

Kvinde i Vollsmose: Jeg har aldrig været bange før nu

Vollsmose holder vejret her til aften, hvor mange frygter uro i kølvandet på gårsdagens skyderi og hærværk.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Normalt er der masser af mennesker og liv i bydelen Vollsmose. Også om aftenen.

Men her til aften er der nærmest mennesketomt på gaderne, og i bycenteret ved torvet efter gårsdagens skyderi og efterfølgende stormløb på Odense Universitetshospitals skadestue.

Mest synlige er de biler med unge mænd, der cruiser rundt i området, hvor der er en anspændt stemning.

Det beretter politiken.dk's reporter, P.C. Poulsen, der befinder sig i Vollsmose, hvor festligheder i forbindelse med muslimernes eid-fest i aftes udviklede sig voldsomt.

Først blev en mand ramt af skud, da to grupperinger tørnede sammen, og senere på aftenen trængte 60-70 personer ind på skadestuen på Odense Universitetshospital bevæbnet med køller i et forsøg på at få skudofferet udleveret.

LÆS OGSÅAnsatte på skadestue måtte springe til side, da stor gruppe gik amok

Politiet har i løbet af dagen anholdt seks personer som sættes i forbindelse med skyderiet og stormløbet på skadestuen, men i Vollsmose frygter mange, hvad der vil ske i aften, når mørket sænker sig over bydelen.

»Jeg har aldrig været bange, men det er jeg nu, for første gang«, siger en ung kvinde, der har fulgt sine mindre søskende hjem, fordi hun frygter, hvad der vil ske.

Opgør i det arabiske miljø?
Hele dagen har det svirret med rygter om, hvad konflikten mellem de to grupperinger bunder i.

Ifølge de mest vedholdende forlydender er der tale om en konflikt mellem to arabiske grupperinger i området med forbindelseslinjer til rockergrupperne Bandidos og Hells Angels og deres indbyrdes kamp om det lukrative hashmarked.

Politiet har dog indtil videre afvist, at der er forbindelse til rockergrupper eller bander og siger, at der alene er tale om et »opgør mellem to grupperinger i det arabiske miljø«.

LÆS OGSÅ Politi: Stormløb bunder i strid mellem to arabiske grupperinger

Uanset hvad har gårdsdagens voldsomme episoder lagt gaderne i Vollsmose øde.

Tidligere på aftenen, ved 18-tiden, kørte en halv snes biler fyldt med unge mænd op til torvet, hvor skudepisoden fandt sted i aftes, men det lykkedes nogle af områdets beboere at overtale dem til at køre væk igen, fortæller politiken.dk's mand på stedet.