Annonce
Annonce
Annonce
Danmark 30. aug. 2012 KL. 13.06

Politiet dropper terrorsag mod tre unge mænd

Der var ikke optræk til terrorhandling, da de blev anholdt i københavnsområdet i foråret.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politiets Efterretningstjeneste ( PET) havde ikke ret i anklagen, da de efter en anholdelsesaktion i april rettede alvorlige anklager mod tre unge mænd.

I en pressemeddelelse fortalte PET, at de tre anholdte var mistænkt for »at have været i færd med at forberede en terrorhandling«, og at efterforskningen nu skulle »sikre, at eventuelle terrortrusler er blevet imødegået og afværget ved de foretagne anholdelser«.

Men efter fem måneders efterforskning er politiet nu endegyldigt kommet frem til, at der ikke er grundlag for at tiltale de tre mænd for terrorforberedelse.

En af de anholdte har netop været i retten
»Københavns Politi har selvfølgelig efterforsket terrorvinklen for at få af- eller bekræftet oplysningerne, men det har ikke ført til noget«, sagde politianklager Maria Cingari, da en af mændene for kort tid siden blev varetægtsfængslet for yderligere to uger af Københavns Byret.

Politiet skal nu udforme et anklageskrift mod de tre mænd, men det kommer ikke til at indeholde et ord om terror, fortalte Maria Cingari. De tre mænd bliver højest tiltalt for forsøg på våbenbesiddelse, fordi de var i besiddelse af to AK47 rifler, som ikke virkede, da de blev anholdt. Våbnene havde de fået overleveret af en undercover PET-agent ved Hareskov Station.

LÆS ARTIKLENPET gav våben til terrormistænkte

Det kom frem i retten, at den unge mand, som blev fremstillet, tidligere har forklaret, at han havde kørt i en bil sammen med en anden af de anholdte, og først i bilen havde set våbnene, som han ellers hævder ikke at have haft kendskab til.

Forsvarsadvokat langer ud efter politi og domstol
Forsvarsadvokat Thorkild Høyers er kritisk over for både PET og domstolenes håndtering af sagen.

»Det er jo ikke i orden, at PET kommer med så voldsomme beskyldninger uden belæg, for de ved jo godt, hvilket indtryk den slags udmeldinger efterlader, både hos befolkningen og domstolene«, siger han.

»Domstolene har også svigtet, for de skal være kontrolinstans og slå bremserne i, og det har de ikke gjort. Tværtimod er de blevet ved med at forlænge varetægtsfængslingen af de anholdte på et grundlag, altså terrormistanken, som der aldrig har været rejst sigtelse for«.