Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Nabo: Islamkritikeren Lars Hedegaard forsøgt skudt
Debat. Der har ofte været blæst om Lars Hedegaard (til venstre). Her er han i islamdebat med chefjuristen i Cepos, Jacob Mchangama. - Foto: FINN FRANDSEN (arkiv)
Formand for Trykkefrihedsselskabet udsat for angreb, siger nabo.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En nabo til formanden for Trykkefrihedsselskabet, Lars Hedegaard, oplyser til politiken.dk, at den omstridte forfatter er blevet forsøgt skudt.
»Jeg mødte Lars Hedegaard i opgangen umiddelbart efter skyderiet. Han fortalte mig, at han var blevet forsøgt skudt, og at kuglen gik lige over hovedet på ham. Det kan være, han dukkede sig, det ved jeg ikke, men det var klart et drabsforsøg«, siger naboen, der har kendt Hedegaard siden 1996.
Politiet har ikke bekræftet oplysningerne.
70-årige Lars Hedegaard bor på Pelargonievej på Frederiksberg i København. Naboen fortæller, at han var i bad, da der lød et skud fra opgangen, som rungede voldsomt. Kort efter mødte han Lars Hedegaard i opgangen.
Mand kom med en pakke
Ifølge naboen er opgangen blevet evakueret, og bomberyddere er nu i gang med at undersøge den pakke, som den angivelige gerningsmand overrakte den kontroversielle islamkritiker.
»Han fortalte, at der var kommet en mand med en pakke til ham, og da han skulle modtage pakken, blev han forsøgt skudt. Lars virkede fattet, men der kommer nok en reaktion senere. Han er blevet kørt væk til en eller anden form for krisehjælp«, siger naboen.
Ifølge Københavns Politi affyrede gerningsmanden klokken 11.21 et skud, som ikke ramte sit mål. Gerningsmanden forsøgte derpå at skyde igen, men da klikkede pistolen og gik ikke af, og gerningsmanden flygtede fra stedet. Gerningsmanden beskrives som en 30-årig mand med tykt mørkt hår.
Han var iført en rød postbudlignende jakke og fik adgang til opgangen, hvor han mødte Lars Hedegaard og foregav at ville overrække ham en pakke.
Her blev der tirsdag skudt i København
Se også
Statsministeriets spids hørte om ulmende skandale i pressen
Departementschef i Statsministeriet, Christian Kettel Thomsen, er til afhøring i Statsløsekommissionen.
Politiken.dk i Cannes: To film har skilt sig ud i kampen om De Gyldne Palmer
Silkeborg har fundet Viggo Jensens afløser
Nedrykkerne fra Silkeborg vil onsdag præsentere Viggo Jensens afløser som træner.
Thulesen Dahl går mere op i avisforsider end mennesker
DF's projekt er ikke at hjælpe mennesker ? det er at fremstå i medierne som om, man vil.
Eksperter: Brøndby skal holde på de bedste og købe mere erfaring
Up yours, alle jer med billet til tilværelsen
DMI: Tornadoerne i Oklahoma kom ikke som en overaskelse
Maj er højsæson for tornadoer i det midtvestlige USA, fortæller DMI.
Live fra læge-klinik: Frokostpause i 20 minutter med rugbrød, grønt og kaffe
Regeringens dagpengeplan gør det nemmere at blive dansker
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
19. maj. KL. 03.51 TV Se festen på Rådhuspladsen efter Grand Prix sejr
18. maj. KL. 14.53 TV »Det var voldsomt. Det var meget voldsomt«
18. maj. KL. 14.52 TV Skru tiden tilbage: Voldsomme uroligheder, gadebål og kampklædt politi den 18. maj 1993
18. maj. KL. 12.35 TV Redaktør om 18. maj: Følelsen af afstand mellem folket og politikerne findes endnu
18. maj. KL. 08.37 TV Politiet trækker pistolerne »Skyd efter benene«
FC Københavns store frygt: Næste års mesterskab er truet
McDonaldskurven