Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





LA Ungdom vil give danskerne skydevåben
Selvforsvar. Landsformand i Liberal Alliances Ungdom, Rasmus Brygger, mener, at det bør være lovligt at kunne forsvare sig ved hjælp af våben. - Foto: THOMAS BORBERG
De unge liberale vil liberalisere våbenloven, så folk kan beskytte sig mod kriminelle - og staten.
Seneste Nyt
Navne
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Liberal Alliances Ungdom vil liberalisere våbenlovgivningen, så lovlydige danskere kan få lov at bære skydevåben til selvforsvar.
»For det første mener vi, at du skal have adgang til våben til at forsvare dig selv. For det andet mener vi også, at vi skal have retten til at kunne forsvare os selv og ikke blive dømt, hvis man gør modstand«, siger Rasmus Brygger, landsformand for Liberal Ungdom, som har skrevet et debatindlæg i dagens Politiken.
Rasmus Brygger mener, at samfundet de seneste år i stigende grad har frataget danskerne muligheden for at forsvare sig selv mod kriminelle.
LÆS DEBATINDLÆGLegaliser våben til selvforsvar
»Man kan jo for eksempel tage en guldsmed, der bliver røvet. Han har ikke engang lov til at have et våben, og han har ikke ret til at forsvare sig selv, hvis han bruger, hvad han har i nærheden til at forsvare sig. Vi kan tale om hjemmerøverier, hvor man kan risikere, at der kommer en røver ind i dit hjem med en pistol eller en kniv, men du har ikke muligheden for at beskytte dig selv«, siger han.
Derfor vil Liberal Alliances Ungdom have liberaliseret våbenloven, så lovlydige danskere som udgangspunkt får lov til at have våben i hjemmet, hvis de har lært at bruge dem.
Flere faktorer
»Vi taler også om skydevåben, men jeg taler selvfølgelig ikke om, at alle og enhver skal have fuldautomatiske våben. Det skal alene være våben, der kan bruges til forsvar«, siger Rasmus Brygger.
Frygter du ikke, at det kan eskalere volden, hvis folk har våben liggende derhjemme?
»Selvfølgelig vil der komme flere mennesker, som forsvarer sig selv, men jeg ser sådan set hellere en hjemmerøver blive skudt eller slået ned, end at vi har alle de overfald, vi har i dag«.
»I USA har det vist sig, at i de stater, hvor man har ret til våben i sit eget hjem, er der langt færre af den type hjemmerøverier. Desuden skal man huske, når man sammenligner os med USA, at der også er en masse andre faktorer i spil. Det er jo ikke sådan, at våbenlovgivningen er grunden til, at der er al den kriminalitet i USA«.
Borgernes ret
Er det et særlig godt sammenligningsgrundlag at kigge til den amerikanske våbenlov?
»Ja, det vil jeg sådan set mene. Jeg havde fornøjelsen af at mødes med Larry Pratt, som er formand for Gunowners of America, og han pegede på nogle ret vigtige aspekter. Der er to grunde til, at man skal sikre en liberal våbenlovgivning. Den ene er, at man skal kunne forsvare sig selv, og den anden er, at man også skal have retten til at beskytte sig selv mod overgreb fra staten«.
LÆS OGSÅSkydeentusiaster: Skydevåben er grunden til, vi er frie i det her land
Hvad mener du med overgreb fra staten?
»Der har været flere tilfælde i USA, hvor staten går ind og overtræder lovgivningen, og der mener vi også, at man i yderste tilfælde skal være i stand til at forsvare sig selv. Vi har aldrig været i den situation i Danmark, og det kommer vi forhåbentlig aldrig, men det er stadig en ret, som jeg som liberal politiker ikke vil fratage borgerne«.
Se også
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Ti stabsofficerer er på vej til Mali. Flere soldater kan komme på tale. Danmarks bidrag bliver mindre end det svenske. Golanbidrag er også under overvejelse.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Lægeforening frygter, at medlemmer vil fuske med data
Udenlandske erfaringer viser, at læger er tilbøjelige til at snyde, når myndighederne vil kigge dem i kortene, siger PLO-direktør.
Tyrkiet: Demonstranter står helt stille - politiet storindkøber tåregas
Graver dybt: FBI forsøger endnu engang at finde liget af Jimmy Hoffa
Thornings værste mareridt er blevet en realitet
Den eksplosionsagtige debat om at smide mere brænde på det økonomiske bål er en garanteret tabersag for statsministeren
Obama i Berlin: Nu skal vi også skrive historie
Bred politisk aftale om letbane i hovedstaden er på plads
Realiseringen af den 27 kilometer lange letbane fra Lyngby og Ishøj er et skridt nærmere.
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Danmark
Seneste Danmark
Kend din kommune
Seneste TV Danmark
15. jun. KL. 08.06 TV Udkantsbornholm: Vores hotelgæster er forsvundet
13. jun. KL. 20.15 TV Hvorfor sender Politiken 40 mand til Folkemøde på Bornholm?
12. jun. KL. 12.20 TV Se den nedbrændte Bandidos-bygning efter attentat
11. jun. KL. 11.07 TV Nu kommer kæmpebillerne: »De bider ikke«
10. jun. KL. 08.31 TV Busulykke i Tyskland: Her er den havarerede dobbeltdækker
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog