Annonce
Annonce
Danmark 8. dec. 2007 KL. 10.48

Asylforhandlinger om irakere ligger stille

Regeringen er endnu ikke startet på forhandlinger om forholdene for de afviste irakiske asylansøgere. Lægeforeningen er skuffet over ny minister.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Selv om regeringen har oplyst, at den går efter en hurtig afklaring for de godt 600 afviste irakiske asylansøgere, ligger forhandlingerne om en ny asylaftale foreløbig bomstille.

Aftalen skal forhandles mellem de to regeringspartier og Dansk Folkeparti.

Men partiernes integrationsordfører på sagen har endnu ikke hørt fra den ny integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V). Det skuffer Lægeforeningens næstformand, Hans Buhl.

»Vi har evidens for, at asylansøgerne bliver syge af at sidde i centrene. Derfor skal der handling til nu«, siger han.

60 familier skulle flyttes
Før valget foreslog regeringen, at cirka 60 familier skulle flyttes ud af de omdiskuterede asylcentre.

Det skete, efter at både Lægeforeningen og psykologer havde kritiseret forholdene for ikke mindst asylbørnene, hvoraf 33 procent af de adspurgte ifølge en undersøgelse fra Københavns Universitet led af en eller flere psykiske lidelser på grund af opholdet i centrene.

I en erklæring fra november kalder Lægeforeningen forholdene for de irakiske asylansøgere for »uforsvarlige«. Erklæringen skulle have været diskuteret på et møde med regeringen samme måned. Men ifølge næstformand Hans Buhl aflyste regeringen mødet på grund af valget, og siden har Lægeforeningen intet hørt.

»Regeringen har bolden, og derfor er vi skuffede over, at den ny integrationsminister end ikke har budt os til et møde om sagen«, siger Hans Buhl.

Forventer tidsplan
De konservatives integrationsordfører, Helle Sjelle, kræver handling: »Det er jo et af de højest prioriterede områder fra regeringens side, og derfor forventer jeg meget snart at blive indkaldt og få en tidsplan«, siger hun.

Sagen fik under valgkampen stor bevågenhed. Ikke mindst det faktum, at regeringen i første omgang nægtede at lade de irakiske asylansøgere flytte uden for centrene, fik oppositionen til at beskylde Fogh for kynisme.

Partierne mente, at Fogh først vendte på en tallerken kort før valget, da et flertal i befolkningen ifølge meningsmålinger ønskede sagen løst.

Birthe Rønn Hornbech ønsker ikke at fortælle, hvornår partierne bliver indkaldt til forhandling. »Jeg har fået en opgave, der skal løses. Det står i regeringsgrundlaget. Det gør jeg så, men jeg forhandler ikke gennem pressen«, siger hun.

Men mener du ikke, at der skal ske noget nu? Det er et problem, I har kendt til længe, som du selv har påpeget, før du blev minister?

»Du får ikke noget ud af at spørge mig, hverken på den ene eller den anden måde. Jeg forhandler ikke gennem pressen«.

Rønns svendeprøve
Så sent som 15. november i år udtalte statsminister Anders Fogh Rasmussen, at han gerne vil »have en hurtig løsning på det med de afviste asylansøgere«.

Men heller ikke Venstres integrationsordfører, Karen Ellemann, kan løfte sløret for de kommende forhandlinger.

»Nej, jeg har ikke fået nogen tidsplan, men det er ikke det samme, som at sagen ligger stille. Det er et stort og væsentligt område, hvor mange ender skal mødes, og jeg finder det helt naturligt, at en ny minister skal have mulighed for at sætte sig ind i sagerne«, siger hun.

Møde med DF
Politiske iagttagere betragter sagen som Birthe Rønn Hornbechs svendeprøve, hvor hun skal forene Dansk Folkepartis afvisning af markante forbedringer for asylansøgerne med regeringens ønske om, at de skal ud af centrene.

I denne uge holdt Rønn et møde med Dansk Folkepartis top, Pia Kjærsgaard og Peter Skaarup, som også skal forhandle sagen om de irakiske asylansøgere. Hvad de fik ud af mødet, ønsker ingen af parterne at fortælle.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Uddannelse
13. feb. KL. 09.24

Rektorer: Studerende kan bare læse pensum igen

Rektorer afviser studerendes ønske om mere tid med underviserne.

Debat
13. feb. KL. 00.01
Facebook. Analyserer man folks opdateringer er det bemærkelsesværdigt hvor mange af dem, der handler om at blive set og anerkendt. - Foto: Jens Dresling

Der er gået inflation i anerkendelse

Facebook minder om julebrevet: alt er positivt. Absolut kun positivt.

Gældskrisen
13. feb. KL. 06.16

Græsk ja til spareplan løfter aktiemarkeder i Asien

Investorerne i Japan og Sydkorea sender aktiekurserne op, efter det græske parlamentet vedtager spareplan.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe