Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 4. apr. 2008 KL. 13.52

PET advarer mod Facebook

PET advarer sine ansatte og andre med fortrolige funktioner mod at lægge personlige oplysninger på nettet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De ansatte i PET skal ikke fortælle hele verden om deres privatliv på Facebook.

Chefen for Politiets Efterretningstjeneste (PET), Jakob Scharf, opfordrer ansatte med fortrolige funktioner hos de forskellige myndigheder til at være »varsom med, hvilke personlige oplysninger man videregiver eller gør tilgængelige for andre«.

Det gælder også Facebook på internettet, tilføjer Jakob Scharf.

Politifolk kan gøre sig sårbare
Onsdag kom formanden for Politiforbundet, Peter Ibsen, med en direkte opfordring til sine medlemmer om at droppe deres eventuelle profiler på steder som Facebook. Det skete, efter at de norske myndigheder havde givet en lignende opfordring til betjente og ansatte i eksempelvis Forsvaret.

»Jeg er enig i, at det ikke er en god idé, at betjente lægger profiler ud. Jeg kan sagtens forestille mig situationer, hvor forbrydere vil bruge oplysninger om politifolks familier eller kolleger for at forhindre politiets arbejde. Eksempelvis som pressionsmiddel mod betjentene«, sagde Peter Ibsen til Ritzau.

nyheder@pol.dk

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 16.24

Danmark er bagud efter dårligste halvleg i 10 år

Brasilien har udspillet Danmark i de første 45 minutter i Hamborg.

Danmark
26. maj. KL. 14.09

Venstre-profil gav pris til mistænkt journalist: »Jeg vil følge sagen«

I 2000 modtog journalist, der er mistænkt for spionage, Venstres frihedspris.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe