Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 16. jul. 2008 KL. 20.11

Bekymrende få tager uddannelse i kvindefag

Endnu engang flygter de unge fra uddannelserne til skolelærer, pædagog og sygeplejerske. De vil hellere være ingeniører.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Stadig færre unge vælger en videregående uddannelse inden for pædagog-, lærer- og sundhedsfaget.

Det viser de foreløbige opgørelser af ansøgertallene for 2008 fra Den Koordinerede Tilmelding.

Værst ser det ud for pædagogfaget, der oplever et fald i forhold til sidste års optag på hele 20 procent.

Således vil kun 3.283 danskere i år begynde en uddannelse til pædagog - 836 færre end i fjor og næsten 2.000 færre end i 2005.

Færre vil være lærer
Også sygeplejerskeuddannelsen er hårdt ramt. 18 procent færre end sidste år har søgt ind - det svarer til 503 sæt varme hænder.

Og folkeskolelæreruddannelsen har mistet næsten hver tiende ansøger i forhold til 2007, så der i år kun er 2.684 optaget på uddannelsen, oplyser Undervisningsministeriet.

Undervisningsminister Bertel Haarder (V) er foruroliget.

Uddannelserne skal være mere attraktive
»Det bekymrer mig naturligvis, at der er færre, som har lyst til at blive sygeplejerske, pædagog eller lærer«, siger han i en pressemeddelse.

»Vi må nu samle kræfterne om at bekæmpe frafaldet blandt de optagne, som hidtil har været alt for højt. Og vi må gøre uddannelserne mere attraktive for dem, som er lidt ældre, og som har svært ved at klare sig på SU. Flere steder er man begyndt at tilbyde uddannelse i kombination med ansættelse«, fortsætter ministeren.

Flere vil være ingeniør
Godt 26.000 har i år søgt ind på de korte og mellemlange videregående uddannelser - næsten samme antal som sidste år. For mens det går nedad for lærer- og kvindefagene, strømmer de unge til uddannelserne til diplomingeniør og designteknolog.

789 unge vil i år læse til designteknolog - det er 14 procent flere end i fjor - og diplomingeniøruddannelsen oplever tilsvarende tilstrømning.

»Det er rart at se, at flere har søgt diplomingeniøruddannelsen og de korte videregående uddannelser«, bemærker Bertel Haarder.

Samlet set har knap 52.000 unge i år søgt optagelse på de videregående uddannelser. Det er et fald i forhold til 2007 på samlet syv procent.

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
26. maj. KL. 17.27 opdateret KL. 17.32
Foto: JENS DRESLING

Danmarks EM-hold i knæ efter miseral start

Brasilien vandt 3-1 over et dansk landshold, der savnede parathed fra start.

Flash. Downtown Cannes er i ti dage i maj omdannet til et perfekt udstillingsvindue for blandt andet sportsvogne, rigdomme og lange ben. Men man skal ikke langt ned i sidegaderne for at se kontrasterne. - Foto: LARS JUST

Filmfest i kontrasternes by: »Cannes er en crazy tilstand«

Reportage. I verdens førende filmby færdes tiggerne og megastjernerne nærmest side om side.

Debat
26. maj. KL. 07.00
DM. Magnus Boding Hansen 'de-battler' mod Samira Nawa. - Foto: KLAUS HOLSTING

'Generation Kylling' indtog debatpodiet

Meninger var der nok af, da 15 unge debattører kæmpede i semifinalen i 'DM i debat'.

Annoncer
Annoncer

Det sker
25. maj. KL. 23.21

Popstjerne vil hverken fotograferes eller interviewes

ibyen anbefaler

restaurant & cafe