Annonce
Annonce

Mest læste

Danmark 8. okt. 2008 KL. 12.33

Nazimusik-sælgere skal blive i fængsel

To mænd skal fortsat sidde bag tremmer, indtil de kan udleveres til tyskerne for at sælge musik, der er ulovlig i Tyskland.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Retten i Helsingør har forlænget fængslingen af to mænd, der kræves udleveret til Tyskland.

I går besluttede justitsmininsteriet, at Danmark vil efterkomme det tyske krav om at udlevere duoen for at udbrede hademusik til købere syd for grænsen.

Udgav hademusik
Mændenes brøde er, at de i begyndelsen frem til 2003 udgav musik med tekster, der angiveligt indeholdt racistiske udsagn og opfordringer til racehad. Deres cd'er fra pladeforlaget Celtic Moon blev solgt til unge højreorienterede i Tyskland, hvor nazisymboler og -hyldester er ulovlige.

Teksterne på de cd'er, musikforlaget har udgivet - blandt dem det tyske band Kommando Freislers 'Geheime Reichssache' - er så rabiate, at de også er strafbare efter den danske straffelovs racismeparagraffer. Derfor er der også grundlag for at holde de to fængslet, mener anklagemyndigheden.

Den ene af de fængslede er en tysk statsborger. Han forlangte en retlig afgørelse på spørgsmålet om fortsat fængsling, mens hans medsigtede, en dansker, frivilligt accepterede en forlængelse.

Venter hurtigt retsmøde om udlevering
Ifølge chefanklager Arne Stevns fra Nordsjællands Politi har begge nu krævet justitsministeriets beslutning om udlevering indbragt for en dommer. Mændene har fået deres fængsling forlænget til den 5. november.

Stevns håber, at retsmødet om en udlevering kan finde sted forinden.

Annonce
Annonce
Annoncer
Musik
26. maj. KL. 13.48
Kulisse. Over 100 millioner tv-seere vil i aften følge finalen i det europæiske melodigrandprix. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Politiken.dk i Baku: Kilometer langt 'Lykkebælte' skjuler fattigdommen

Aserbajdsjans hovedstad er kendt som 'verdens største byggeplads'. Men demokrati indgår ikke i byggeplanerne.

Biografen
26. maj. KL. 12.51
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

'Du kan vente dig' er feel good-opmuntring til alle, der overvejer at få børn.

Internationalt
26. maj. KL. 10.21 opdateret KL. 10.39
mordvåben. En finsk politibetjent finder det våben, som der er blevet skudt med fra taget. - Foto: JUSSI NUKARI/AP

»Normal ung finsk mand« anholdt for at dræbe to og såre syv

Dødstallet efter nattens skuddrama er nu vokset til to. En såret er i livsfare.

Annoncer
Annoncer

Det sker
festival. Öresundsfestival har klart det bedste program af de to festivaler - med blandt andre den danske gadedreng Lukas Graham i line-uppet. - Foto: MOGENS FLINDT (arkiv)
25. maj. KL. 12.01

Guide: Øresundsfestivalen vs. Vesterbro Festival

ibyen anbefaler

restaurant & cafe