-
BOGLISTEN: Bogliste 4.5-15.5.
-
TV FRA MUSIKMEKKA: Verdens største festival ligger i Austin
-
ÅRETS FOTOSERIER: Læserne klikkede mest på sig selv
-
PLUS: Højbed, mobilt 60x60 cm
Pluspris 535 kr.
The laughing boy af Leif Sylvester
Skulpturen ’Laughing Boy’ kan ikke hedde meget andet, end den gør. For ikke bare storgriner den nye figur i stentøj, som kunstneren Leif Sylvester har lavet, klik her for at se mere...
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 370 kr
|
|
Pluspris 1285 kr.
Alm. pris 1600 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|





Kulørt Stangerup-spænding blander fakta og fiktion
Fakta-fiktion. Helle Stangerup virkelighedens mysterie om den britiske våbeninspektør dr. David Kellys død i sin nye spændingsroman 'En forskers død'. - Foto: MARIA FONFARA
Helle Stangerup tager afsæt i den britiske våbeninspektør David Kellys mystiske død.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
TV Kim Skotte: Cannes har haft mere til hovedet end til hjertet
TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
TV Bagsiden gav frit lejde til at returnere statens ejendom
TV Er den politiske debat for overfladisk?
TV Nydansker: Vi er en kyllingegeneration
TV SFU-formand: Derfor er finansskatten nødvendig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Anmeldelse En forskers død
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:I juli 2003 blev våbeninspektør, dr. David Kelly forhørt af en statslig komite.
Anledningen var hans tidligere udtalelser om, at Irak ikke havde masseødelæggelsesvåben. To dage efter forhøret, der blev sendt på tv og kaldtes særdeles brutalt, blev han fundet død nær sit hjem.
Tomme pillepakninger pegede på selvmord, men samtidig var venstre håndled forsøgt hugget op med en gammel havekniv – uden fingeraftryk.
Fra officielt hold blev Kellys død klassificeret som selvmord, men siden har de mærkelige omstændigheder omkring dødsfaldet givet anledning til mange spekulationer, i medierne, i bøger og på film.
Nu bruger Helle Stangerup stoffet i sin nye spændingsroman ’En forskers død’, hvor hun sætter to fiktive personer til at interessere sig for selvmordet/mordet.
Stangerup er kendt for grundig research i sine historiske romaner og angiver i sit forord, at hun følger det materiale, der er offentliggjort i Kellysagen.
Men hendes hovedperson er jo fiktiv, og man kan ikke lade være med hele tiden at spekulere i sandsynlighed.
For hvad sker der egentlig, når man kobler nutidigt politisk brændbart stof ind i en fiktion?
Romance for fulde gardiner
Dansk-engelske Amy står i et vadested i sit liv.
Hun er 40 år, fraskilt, og sønnen Tim er begyndt i engelsk kostskole.
Hun er træt af sit oversætterarbejde og forbitret over, at hendes mangeårige elsker og arbejdsgiver har forladt hende.
Nu vil hun være litterær agent i London, men mener, det ville være en fordel at være et kendt navn, så alle hendes ideer og forslag ikke drukner i mængden af forlagshenvendelser.
LÆS OGSÅDetaljens mester fylder 70
I dagene efter Kellys død – i romanen Dr. Cann – befinder hun sig på et kursted i nærheden af gerningsstedet. Det gør den pensionerede historieprofessor Charles Brandon med det indgroede had til magt og autoriteter også, og sammen sætter de sig for at undersøge sagen.
De mailer sammen og mødes nogle gange i de følgende år.
Hvis Amy, der efterhånden føler sig som Anonyme Amy, kan bidrage til dødsfaldets opklaring, vil hun blive et navn.
Det er den noget fantasifulde begrundelse for Amys vedholdende beskæftigelse med sagen.
To ensomme eksistenser finder sammen om en gåde. Der er lagt op til en romance, og en sådan får vi også for fulde gardiner.
Vildtvoksende plot
Men det er ikke Brandon, Amy falder for.
Hendes undersøgelser fører hende til bahá’i-religionens bygning i London – den fiktive Dr. Cann var som virkelighedens Kelly konverteret til denne religion.
Amy fatter sympati for stedets bibliotekar med de rige schweizisk-iranske aner.
Det kan man godt forstå, for sådan en drømmemand findes vist kun i romaner. Han retter gevaldigt op på hendes selvværd ved at falde pladask for hende og straks fri til hende efter at have undersøgt, at hun ikke vil infiltrere bahá’ierne.
Vi kommer viden om i skildringen af de mange miljøer og mennesker – det engelske kursted, bahá’i-religionens logeagtige forbindelsesnet, en jordansk ortopædkirurg, der vil have skovlen under bahá’ierne, en underskøn bahá’i-kvinde med iranske rødder, livet med en teenage- og weekendsøn etc.
Helle Stangerup harskruet et særdeles vildtvoksende plot med politiske og religiøse undertoner sammen. Kombinatorikken er ambitiøs, men lovlig meget af stoffet fremgår af ofte ret stive replikskifter.
Man er underholdt, hvis man da ellers kan tåle blandingen af fakta og fiktion og en kulørt kærlighedshistorie.
Romanen er desværre skæmmet af alt for mange korrekturfejl.
Manglende ord, ombytning af bogstaver, manglende sletning af ord, idiomatiske udtryk, der ikke er helt rigtige, mærkelig ordstilling, fejl i navne og stednavne.
Se også
Grandprix-Soluna: »Nå, okay. Den havde jeg ikke lige set komme«
En skuffet Soluna Samay er overrasket over sølle 21 point.
Uidentificeret person er død i bilbrand på Sydsjælland
En person er død i bilbrand i Haslev. Politiet formoder, at der er tale om en ulykke og undersøger brandårsag.
Peter Aalbæk i Cannes: Det handler om penge, penge, penge
Regeringen vil hæve bankskat
Bankerne skal betale mere i skat i den kommende skattereform. Det giver plads til at droppe den forhadte iværksætterskat.
Zornig stopper som børnerådsformand
Ung kvinde voldtaget på vej hjem fra karneval
En 19-årig pige var på vej hjem fra byen i Aalborg, da hun blev overfaldet af to mænd. Den ene voldtog hende.
Stjerne fra 'Borgen' og 'Forbrydelsen 2' vil helst ikke genkendes i bussen
Mikael Birkkjær ventede med at blive kendt tv-skuespiller.
Danske krigsveteraner skal meditere
Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Kultur
Seneste Bøger
Seneste TV
26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen
26. maj. KL. 08.33 TV Se de bedste og vildeste bud på en ny Rådhusplads
24. maj. KL. 21.37 TV Se balladen i Baku
24. maj. KL. 20.22 TV Kim Skotte: Cannes mangler et punch i år
24. maj. KL. 14.08 TV Se videoanimationer af det nye Riget
Sådan tjekker du din telefons trådløse net
Gedekølle med citron og persille